Συγκίνηση, συνθήματα και τιμή για τις 21 ψυχές της Θύρας 7
Η μαύρη επέτειος της Θύρας 7 ξημέρωσε για 43η χρονιά και η οικογένεια του Ολυμπιακού αλλά και άλλων ομάδων και παραγόντων του αθλητισμού αποτίουν φόρο τιμής στη μνήμη των θυμάτων της τραγωδίας. Το Flash.gr και ο Παναγιώτης Ραμαντάνης δίνουν το «παρών» στο μνημόσυνο μεταφέροντάς σας φωτογραφίες και βίντεο.
![72419678-d3c3-4b5d-bca6-1ff0a1031b18.jpeg 72419678-d3c3-4b5d-bca6-1ff0a1031b18.jpeg](/image/hor_small/28/72419678-d3c3-4b5d-bca6-1ff0a1031b18.jpeg)
Το μεσημέρι της Πέμπτης (08/02, 15:00) είναι προγραμματισμένο το ετήσιο μνημόσυνο της τραγωδίας, όπου την παρουσία τους, με κατάθεση στεφανιών, δήλωσαν μεταξύ άλλων οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, σύνδεσμοι της Θύρας 7 αλλά και ο Βαγγέλης Μαρινάκης, ο πρόεδρος της «ερυθρόλευκης» ΚΑΕ Παναγιώτης Αγγελόπουλος, η Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία όπως και η ΠΑΕ ΑΕΚ.
![Το στεφάνι της Θύρας 7 Το στεφάνι της Θύρας 7](/image/hor_small/28/1d99eae6-5e1c-4ac4-9252-e6a944783f97.jpeg)
Υπενθυμίζεται, ότι μεταξύ όλων των υπολοίπων συλλόγων, η «Ένωση» έχει μια παραπάνω σύνδεση με το τραγικό γεγονός, αφού αφενός αυτό είχε λάβει χώρα κατά τη διάρκεια της δίκης της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό στις 8 Φεβρουαρίου του 1981, αφετέρου ένα από τα 21 θύματα που έχασαν τη ζωή τους, ήταν φίλαθλος των «κιτρινόμαυρων».
![undefined undefined](/image/original/28/c9063a3f-e362-4699-83f5-8bd922b3a3db.jpeg)
Το ξημέρωμα της Πέμπτης (08/02), η ΠΑΕ Ολυμπιακός προχώρησε στη δική της σχετική ανάρτηση στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, δημοσιεύοντας ένα συγκινητικό βίντεο στη μνήμη των θυμάτων με λεζάντα που έγραφε χαρακτηριστικά: «Δε θα σας ξεχάσουμε ποτέ», με την «ερυθρόλευκη» ΚΑΕ να δίνει φόρο τιμής με τον ίδιο τρόπο και με μία εξίσου συμβολική ανάρτηση για να γράψει: «Θα μείνετε για πάντα στις καρδιές μας».