Xριστούγεννα στις παραλίες με 20 βαθμούς Κελσίου
Πολλοί ήταν εκείνοι που επέλεξαν τη θάλασσα και την... εορταστική βουτιά, τόσο ανήμερα τα Χριστούγεννα, όσο και σήμερα, με τον υδράργυρο να «αγγίζει» τους 20 βαθμούς Κελσίου.
Στην Αθήνα, στο Ναύπλιο, στην Καλαμάτα και σε πολλές άλλες περιοχές της Ελλάδας, λουόμενοι και απλοί περαστικοί που απολάμβαναν τα ηλιόλουστα Χριστούγεννα έσπευσαν στις παραλίες.
Έφτασε τους 20 βαθμούς η θερμοκρασία σήμερα
Μέγιστες θερμοκρασίες που πλησίασαν τους 20 °C, σημειώθηκαν τη δεύτερη ημέρα των Χριστουγέννων (Δευτέρα 26/12/2022), με την υψηλότερη μέγιστη θερμοκρασία να καταγράφεται στην Καλαμάτα και στην Παλαιόχωρα Χανίων με 19,9 °C.
Σύμφωνα με το δίκτυο αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών / meteo.gr οι οκτώ υψηλότερες μέγιστες θερμοκρασίες κατά τις μεσημεριανές ώρες της Δευτέρας 26/12, παρουσιάζονται στον παρακάτω Πίνακα.
Δείτε το σχετικό φωτορεπορτάζ από τις παραλίες της Αθήνας: