ΑΕΚ - Ίντερ Εσκάλδες 4-0 (52'): Το flash.gr στον πρώτο αγώνα της Ένωσης για το Conference League
Η ΑΕΚ «πέφτει» στην μάχη του Conference League κόντρα στην Ίντερ Εσκάλδες της Ανδόρρας. Το flash.gr θα είναι «παρών» στην αναμέτρηση αυτή.
![EUROKINISSI EUROKINISSI](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/49/6279978-1.jpg?crop=2048,1267,0,0)
-ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ ΚΑΙ 4-0 ΜΕ ΤΟΝ ΜΟΥΚΟΥΝΤΙ! Ο Ελίασον εκτέλεσε εξαιρετικά το κόρνερ και ο Καμερουνέζος στόπερ μπήκε και εκείνος στην λίστα των σκόρερς στον αγώνα. Για να δούμε πού θα φτάσει ο «δείκτης» του σκορ!
-«Απειλεί» η Ίντερ Εσκάλδες και ο Θωμάς Στρακόσα έχει την... απάντηση στο 47'! Ο Μουκουντί έκανε λάθος πάσα και έβγαλε τετ-α-τετ τον Γκιγιέρμε, αλλά ο Αλβανός κίπερ απέκρουσε ενστικτωδώς.
-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στην «OPAP ARENA» (46'). Η Ίντερ Εσκάλδες έκανε και άλλη μία αλλαγή. Ο Λόπεζ Έλο έδωσε την θέση του στον Βίτι Μαρτίνεθ. Ο Ματίας Αλμέιδα δεν προχώρησε σε καμία αντικατάσταση.
-Ημίχρονο στην Νέα Φιλαδέλφεια με την ΑΕΚ να νικά 3-0 την Ίντερ Εσκάλδες (45'). Οι γηπεδούχοι επικρατούν με το ευρύ σκορ και δεν έχουν δώσει καμία ευκαιρία στην ομάδα από την Ανδόρρα. Εξαιρετικός ο Ρόμπερτ Λιούμπισιτς και ο Ντάμιαν Σιμάνσκι.
-«Μπήκαμε» στα 45 λεπτά. Η ΑΕΚ έχει χαλαρώσει και το τέμπο του ματς έχει «πέσει» αισθητά. Η Ίντερ Εσκάλδες, ακόμα να βρει μία φάση να «απειλήσει» την εστία της Ένωσης.
-ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ ΚΑΙ 3-0! «ΠΑΡΤΙ» ΣΤΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ ΣΤΟ 31'! Ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς τριπλασίασε τα τέρματα της Ένωσης και δίνει διαστάσεις... θριάμβου στο ματς απέναντι στην Ίντερ Εσκάλδες!
-Μισή ώρα αγώνα στην «Αγία Σοφία - OPAP Arena» (30').Η ΑΕΚ συνεχίζει και έχει την κυριαρχία στο παιχνίδι και το 2-0 υπέρ της της δίνει και το «αβαντάζ» να έχει... καθαρό μυαλό. Ωστόσο, η Ίντερ Εσκάλδες θέλει προσοχή.
-Θα γίνει μία μικρή διακοπή στην αναμέτρηση για cooling break, καθώς η ζέστη είναι ανυπόφορη. Ο Ρότα ένιωσε κάποια ενόχληση μετά από μαρκάρισμα του Ντε Λα Τόρε, αλλά φαίνεται να είναι καλά (23').
-ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ ΚΑΙ 2-0 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ ΜΕ ΤΟΝ ΛΙΒΑΪ ΓΚΑΡΣΙΑ ΣΤΟ 20'! Ο επιθετικός του «δικεφάλου» βρέθηκε ανενόχλητος στην περιοχή των φιλοξενούμενων και με «ριμπάουντ» πέτυχε και άλλο γκολ για την ομάδα του. Απίστευτη μπαλιά από τον Θωμά Στρακόσα, ο οποίος έκανε την ασίστ!
-Αναγκαστική αλλαγή για την Ίντερ Εσκάλδες. Στην θέση του Ασούμπρε θα μπει ο Ντε Λα Τόρε στο 19ο λεπτό.
-Είμαστε στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά της ευρωπαϊκής αναμέτρησης στην Νέα Φιλαδέλφεια με την Ένωση να νικάει με 1-0 (15'). Η ΑΕΚ έχει το «πάνω» χέρι και πιέζει... ασφυκτικά την Ίντερ Εσκάλδες για να βρει και δεύτερο γκολ. Εξαιρετικός σήμερα ο Λιούμπισιτς. Πραγματικά απολαυστικός.
-ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ ΜΕ ΤΟΝ ΛΙΟΥΜΠΙΣΙΤΣ ΚΑΙ 1-0! Ο Λιβάι Γκαρσία σέντραρε για τον Κροάτη μέσο και εκείνος από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση έβαλε την Ένωση σε θέση «οδηγού» στο ματς!
-Ο αγώνας μόλις ξεκίνησε με την πρώτη κατοχή να την έχει η Ίντερ Εσκάλδες (1'). Ο διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Βέλγος Ντε Χοντ. Καλή αρχή να έχουν όλες οι ελληνικές ομάδες στην Ευρώπη!
-Η ΑΕΚ, εφόσον περάσει το εμπόδιο της Ίντερ Εσκάλδες, θα παίξει εναντίον της Νοά από την Αρμενία ή της Σλιέμα Γουόντερερς από την Μάλτα για μία θέση στα play-off του Conference League. Τα συγκεκριμένα παιχνίδια θα διεξαχθούν στις 8 και 15 Αυγούστου. Η δεύτερη αναμέτρηση θα γίνει στην «Αγία Σοφία - OPAP ARENA».
-Ο «δικέφαλος» θα αγωνιστεί για τέταρτη φορά στην ιστορία του στην Ευρώπη τον Ιούλιο. Βέβαια, η ΑΕΚ έχει μία ιδιαίτερη... κατάρα στον έβδομο μήνα του χρόνου, έχοντας 0/3 προκρίσεις με Σεντ Ετιέν, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Βελέζ Μόσταρ. Ωστόσο, αυτοί οι «εφιάλτες» είναι για διαγράφονται και αυτό πρέπει να κάνει η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα.
-Οι ενδεκάδες είναι εδώ και λίγη ώρα διαθέσιμες στο κοινό. Ο Θωμάς Στρακόσα θα κάνει το ντεμπούτο του κάτω από την εστία της ΑΕΚ. Οι Εχσάν Χατζισαφί, Ντομαγκόι Βίντα, Χάρολντ Μουκουντί και Λάζαρος Ρότα θα είναι η τετράδα της άμυνας. Στον νευραλγικό χώρο του κέντρου, ευθύνη θα έχει ο Ντάμιαν Σιμάνσκι και ο Γενς Γιόνσον. Στα «φτερά» της επίθεσης, αριστερά επιλέχθηκε ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς, ενώ δεξιά ο Νίκλας Ελίασον. Στην θέση του «ψεύτικου» εννιαριού, θα αγωνιστεί ο Ρόμπερτ Λιούμπισιτς, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ο Λιβάι Γκαρσία.
-Καλησπέρα σε όλες και όλους από την Νέα Φιλαδέλφεια! Η ΑΕΚ ξεκινά την ευρωπαϊκή της πορεία από την «Αγία Σοφία - OPAP ARENA» απέναντι στην Ίντερ Εσκάλδες για το Conference League. Το flash.gr, θα σας μεταδίδει την έκβαση του αγώνα και τα σημαντικότερα γεγονότα.
Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει την Ίντερ Εσκάλδες της Ανδόρρας για τον 2ο προκριματικό του Conference League (24/07, 21:00, Cosmote Sport1HD). Αυτό, είναι το πρώτο επίσημο παιχνίδι της Ένωσης για την σεζόν 2024/25 στην «Αγία Σοφία - OPAP ARENA», για να σας μεταφέρει τα σημαντικότερα γεγονότα. Ο στόχος, είναι βεβαίως η πρόκριση στην επόμενη φάση, όπου εκεί θα αντιμετωπίσει την Νοά της Αρμενίας ή την Σλιέμα Γουόντερερς της Μάλτας.
Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα θα είναι όλοι στην διάθεση του Αργεντίνου τεχνικού, εκτός των νεοαποκτηθέντων, Ρομπέρτο Περέιρα, Μόουζες Οντουμπάτζο και Έρικ Λαμέλα. Ο πρώην «άσος» της Τότεναμ, ταλαιπωρείται από ίωση, ενώ ο πρώτος είναι ανέτοιμος. Ο Άγγλος δεξιός μπακ δεν μπορούσε να δηλωθεί για αυτή την προκριματική φάση
Η Ένωση «έκλεισε» τον κύκλο των φιλικών προετοιμασίας της στο ΓΣΠ της Λευκωσίας απέναντι στην Ομόνοια. Εκεί, η ΑΕΚ ήρθε ισοπαλία 1-1 με τον σύλλογο της Κύπρου. Το γκολ των «κιτρινόμαυρων» το πέτυχε ο Ντομαγκόι Βίντα.
Από την άλλη πλευρά, η Ίντερ Εσκάλδες απέκλεισε στην προηγούμενη φάση την Βελέζ Μόσταρ της Βοσνίας και Ερζεγοβίνης με συνολικό σκορ 6-2. Η ομάδα της Ανδόρρας «διέσυρε» τους Βαλκάνιους στο δεύτερο παιχνίδι που ήταν στην έδρα τους με το εμφατικό 5-1. Στο πρωτάθλημα, η αντίπαλος της ΑΕΚ τερμάτισε στην 2η θέση την περσινή σεζόν πίσω από την Σάντα Κόλομα με μόνο τρεις βαθμούς διαφορά.
Δημήτρης Δράκος