Θεσσαλονίκη: Παραγωγός ζήτησε το πάρκο της ΧΑΝΘ για να γυρίσει αισθησιακή ταινία
Θεσσαλονίκη: Πολίτης ζήτησε να παραχωρηθεί τμήμα του πάρκου της ΧΑΝΘ για γυρίσματα αισθησιακής ταινίας ένα ολόκληρο Σαββατοκύριακο.
Αυτό είναι ένα από τα πολλά αιτήματα τα οποία καλείται να εξετάσει η αρμόδια υπηρεσία του Δήμου.
Έχει μάλιστα ζητηθεί από τους αιτούντες άδεια να στήσει κάποιος έκθεση ερπετών και ειδικότερα φιδιών στην πλατεία Αριστοτέλους, άλλος να χρησιμοποιήσει την οδό Τσιμισκή για φωτογράφηση μοντέλων σε αραβικά άλογα.
«Ως διαδικασία η παραχώρηση κοινόχρηστου χώρου προβλέπεται από την κανονιστική απόφαση του δήμου Θεσσαλονίκης. Παρόλα αυτά, αποτελεί συχνά πεδίο αντιπαράθεσης. Καμιά φορά όμως και γέλιου. Ευτράπελα πολλά και σε κάποιες περιπτώσεις τόσο ακραία που κι εγώ πίστευα ότι πρόκειται για φάρσα», λέει ο αντιδήμαρχος Οικονομικών του δήμου Θεσσαλονίκης, Μιχάλης Κούπκας.
Όπως εξηγεί, στο γραφείο του έφτασαν σε διάστημα τριών ετών -παρά τους περιορισμούς της πανδημίας και τις καραντίνες- συνολικά 487 αιτήματα.
Η πρόταση για αισθησιακή ταινία
«Κύριος, μου παρουσιάστηκε ως παραγωγός αισθησιακών ταινιών ζητώντας να παραχωρηθεί τμήμα του πάρκου της ΧΑΝΘ για τα γυρίσματα αισθησιακής ταινίας για ένα ολόκληρο σαββατοκύριακο. Όταν του εξήγησα ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει δεκτό, πολύ ευγενικά με ευχαρίστησε και έκλεισε το τηλέφωνο», σημειώνει.
Όπως εξηγεί, η περιοχή που ζητείται περισσότερο από κάθε άλλη είναι η πλατεία Αριστοτέλους.
«Η συγκεκριμένη πλατεία έχει ζητηθεί για έκθεση φιδιών, για στήσιμο υπαίθριας αγοράς προϊόντων, για λούνα παρκ. Σε άλλη περίπτωση, στην οδό Τσιμισκή και εν ώρα λειτουργίας της αγοράς ζητήθηκε παραχώρηση πεζοδρομίου από εταιρία που ήθελε να κάνει φωτογράφηση μοντέλων πάνω σε αραβικά άλογα. Φανταστείτε τι θα πάθαιναν τα άλογα μέσα στην Τσιμισκή με τα κορναρίσματα, τα μηχανάκια και τους πεζούς», τονίζει χαρακτηριστικά.
Οι περισσότερες παραχωρήσεις για κοινόχρηστο χώρο αφορούν πολιτικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις, αθλητικά events σωματείων, συλλόγων αλλά και του ίδιου του δήμου Θεσσαλονίκης.
«Ιδιωτικές εταιρίες μπορούν να νοικιάζουν δημόσιο χώρο για την εμπορική προβολή και προώθηση των προϊόντων τους με χρέωση 150 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο ανά ημέρα και αυτό αποτελεί σημαντικό έσοδο για τον δήμο. Απαγορεύεται αυστηρά η πώληση προϊόντων και υπηρεσιών στον δημόσιο χώρο παρά μόνο εάν ορίζει διαφορετικά απόφαση του δημοτικού συμβουλίου ή έχει προηγηθεί διαδικασία δημοπρασίας», συμπληρώνει ο κ. Κούπκας.
Ο αρμόδιος αντιδήμαρχος καταλήγει πως ο κοινόχρηστος χώρος αποτελεί πολύτιμο δημόσιο αγαθό που πρέπει να προστατεύεται από καταχρηστικές χρήσεις και πρακτικές και πως στόχος του ίδιου και των συνεργατών του είναι «πάντα να εξυπηρετούμε μέσα σε λογικά πλαίσια που δεν θα θέτουν σε κίνδυνο κανέναν και δεν θα προσβάλουν την δημόσια αιδώ, αλλά και την εικόνα της ευρωπαϊκής Θεσσαλονίκης».
«Συχνά γίνομαι στόχος κριτικής για τα τραπεζοκαθίσματα που σε κάποιες περιπτώσεις υπερβαίνουν τα όρια της άδειας που έχει χορηγηθεί σε σημείο που επιβαρύνουν την κίνηση των πολιτών και υποβαθμίζουν την ποιότητα της ζωής μας. Ωστόσο, παρά τις περιορισμένες δυνάμεις μας σε υπαλλήλους, γίνεται μια πολλή μεγάλη προσπάθεια και από το Τμήμα Ελεγκτών και από τη Δημοτική Αστυνομία για το περιορισμό του φαινομένου. Δεν θέλουμε να επιβάλλουμε κυρώσεις σε κανέναν, ούτε και έχουμε προστιμοεισπρακτική λογική. Επιτυχία για μένα, θα είναι να επιτύχουμε μια συμμόρφωση που θα αγγίζει ποσοστό άνω του 90%», προσθέτει.