Συναγερμός για νέα εξαφάνιση τουρίστα: Αγνοείται 23χρονος Σλοβάκος στα Ιωάννινα
Πήγε να κατασκηνώσει στο όρος Μιτσικέλι για να αξιοποιήσει το 5ήμερο ρεπό του αλλά δεν επέστρεψε ποτέ πίσω.
![Eurokinissi (φωτογραφία αρχείου) Eurokinissi (φωτογραφία αρχείου)](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/48/mitsikeli.jpg)
Σε εξέλιξη βρίσκεται μεγάλη επιχείρηση της 5ης ΕΜΑΚ για τον εντοπισμό 23χρονου Σλοβάκου, τα ίχνη του οποίου αγνοούνται στο όρος Μιτσικέλι στα Ιωάννινα.
Ειδικότερα, ο 23χρονος Σλοβάκος, που βρέθηκε στα Ιωάννινα ως εθελοντής σε ΜΚΟ στο πλαίσιο ευρωπαϊκού προγράμματος, είχε πενθήμερο ελεύθερο πρόγραμμα από τις 10 Ιουλίου.
Ο νεαρός άνδρας, θέλοντας να αξιοποιήσει την ολιγοήμερη άδειά του από τη ΜΚΟ, σκόπευε να κατασκηνώσει στο εν λόγω όρος στην περιοχή πίσω από το χωριό Λιγκιάδες.
Ο 23χρονος που έπρεπε να επιστρέψει χθες δεν εμφανίστηκε και έτσι δηλώθηκε η εξαφάνισή του στο ΑΤ Ιωαννίνων από τον υπεύθυνο της ΜΚΟ.
Άνδρες της 5ης ΕΜΑΚ ξεκίνησαν έρευνες για τον εντοπισμό του.