Σάκκαρη: Ξέρω να μάχομαι
H Μαρία Σάκκαρη έχει περάσει στο 2ο γύρο του Italian Open, καθώς απέκλεισε την Πολόνα Χέρσογκ τη Δευτέρα που μας πέρασε. Για να την αποκλείσει χρειάστηκε περισσότερες από 2.30 ώρες, επικρατώντας με 7-6(6), 3-6, 6-2 για τον 1ο γύρο της WTA 1000 διοργάνωσης.
Η ίδια μιλώντας στο Tennis Channel και τον Πρακάς Αμριτράι για το πώς βίωσε το ματς ανέφερε:
«Ξέρω να μάχομαι. Μερικές φορές έχω μόνο αυτό. Υπήρξαν στιγμές που δεν ήθελα να είμαι στο γήπεδο, δεν θα πω ψέματα. Πάλεψα, έπαιξα καλό τένις όποτε χρειαζόταν και τα κατάφερα. Υπήρξαν πολλά σκαμπανεβάσματα.
https://youtu.be/A72wpsQ8zqw
Έκανα πολλά λάθη. Έχανα πολλές μπάλες, κάτι που είναι ασυνήθιστο για μένα. Στο 3ο σετ αποφάσισα να κυνηγήσω όλες τις μπάλες κι αυτό με έκανε να αισθανθώ λίγο καλύτερα. Μπόρεσα να τελειώσω ευκολότερα τους πόντους».
Για τη Ρώμη και το Italian Open, η Ελληνίδα τενίστρια ανέφερε:
«Λατρεύω αυτό το μέρος. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην αγαπάει αυτό το τουρνουά. Όλα είναι υπέροχα, η θέα τα πάντα. Έχω καλές αναμνήσεις εδώ. Μου αρέσει πολύ η διοργάνωση και ο κόσμος. Η επιφάνεια ταιριάζει πολύ στο παιχνίδι μου. Δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο για να επισκεφτώ την πόλη. Ίσως αύριο που έχω ρεπό να κάνω μια βόλτα. Όταν ήμουν 14-15 έκανα πολλές προπονήσεις εδώ, οπότε ξέρω τη Ρώμη πολύ καλά».