Σαϊντού Καμαρά: «Ευχαριστώ για όλα» είπε μετά την παρέλαση για την 25η Μαρτίου
O Σαϊντού Καμαρά έγινε θέμα των ημερών, όταν δημοσιοποιήθηκε η θλιβερή ιστορία του. Σήμερα, ανήμερα της 25ης Μαρτίου, παρέλασε στον Αγιο Δημήτριο, εκεί όπου ζει, τιμώντας την Εθνική Επέτειο. Ο πρόσφυγας από τη Γουινέα, που ήρθε στην Ελλάδα το Νοέμβρη του 2019 στα 16 του χρόνια, είναι αριστούχος μαθητής, αλλά εάν δεν υπάρξει κάποια νομοθετική παρέμβαση, θα πρέπει να απελαθεί. «Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα», δήλωσε μετά την παρέλαση στους δημοσιογράφους ο 18χρονος.
Ο Σαϊντού Καμαρά[/caption] Ανώτατες πηγές του υπουργείου μεταναστευτικής πολιτικής διευκρινίζουν μιλώντας στο flash.gr πως στην υπόθεση του 16χρονου Σεϊντού Καμαρά από τη Γουινέα προηγήθηκε η απόρριψη της αίτησης ασύλου από την υπηρεσία και στο δεύτερο βαθμό η προσφυγή του θα εξεταστεί από την αρχή προσφύγων που έχει ανεξάρτητο χαρακτήρα και απαρτίζεται από τρεις τακτικούς δικαστές. Η υπόθεση του Σεϊντού θα εκδικαστεί την Τρίτη στις 30 Μαρτίου και τυπικά η πολιτική ηγεσία του υπουργείου δεν μπορεί να παρέμβει. Η πίεση όμως από την αντιπολίτευση και κυρίως από την τοπική κοινωνία αλλά πιο πολύ από όλα η επιτυχημένη ενσωμάτωση του νεαρού και Η διάκριση του στην εκπαιδευτική κοινότητα δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητη από τους δικαστές.
Πλέον, εντός των επομένων ημερών η Επιτροπή Προσφυγών θα κρίνει, σε δεύτερο βαθμό, το αίτημά του για άσυλο ενώ δίπλα του στέκεται το σχολείο του και σύσσωμη η τοπική κοινωνία του Αγίου Δημητρίου και όλοι στέκουν πλάι του αλληλέγγυοι. «Αυτό που ζούμε είναι η πρωτοφανέρωτη αλληλεγγύη όλου του δήμου μας. Η δήμαρχος, το δημοτικό συμβούλιο, οι παρατάξεις, χωρίς καμία ρωγμή, χωρίς κανέναν αστερίσκο υπερασπίζονται τον μαθητή τους, όχι τον αριστούχο, τον μαθητή τους», δήλωσε ο λυκειάρχης Νίκος Κακλαμάνος. «Ακούμε πάρα πολλές φωνές από την τοπική μας κοινωνία, από τους γονείς των μαθητών, οι οποίοι έχουν αγκαλιάσει το παιδί, είναι μια αγκαλιά, τον θεωρούμε συγγενή μας, ένα δικό μας παιδί», είπε σχετικά ο πρόεδρος Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, Θέμης Παπαδόπουλος. Δείτε τις φωτογραφίες από την παρέλαση του Σαϊντού ΚαμαράΟ 16χρονος #Σαϊντού Καμαρά επιβάλλεται να παραμείνει στην Ελλάδα. Ήρθε πριν τρία χρόνια σαν ασυνόδευτος ανήλικος και ενσωματώθηκε με απόλυτη επιτυχία. Κύμα συμπαράστασης από όλη την κοινωνία ώστε την Τετάρτη 30 Μαρτίου να μην απορριφθεί η προσφυγή του και να μην απελαθεί pic.twitter.com/210IFMor23
— flash.gr (@Flashgr_) March 26, 2022
![](https://www.flash.gr/wp-content/uploads/2022/03/saidu1.jpg)
![](https://www.flash.gr/wp-content/uploads/2022/03/saidu.jpg)
![](https://www.flash.gr/wp-content/uploads/2022/03/saidu2.jpg)
Το Υπουργείο Μεταναστευτικής Πολιτικής για τον Σεϊντού που παρέλασε σημαιοφόρος αλλά κινδυνεύει με απέλαση
Πριν από τρία χρόνια ο Σαϊντού Καμαρά από τη Γουινέα κατάφερε και ήρθε ως ασυνόδευτος ανήλικος στη χώρα μας με πολύ κόπο και προσπάθεια να ενταχθεί στην ελληνική κοινωνία, αλλά αναγκάζεται να επιστρέψει στη χώρα του. Ήρθε στην Ελλάδα το 2019, μόλις 16 ετών. Γράφτηκε στο σχολείο, έμαθε τη γλώσσα και εντάχθηκε στην ελληνική κοινωνία. Το πρωί στην ΕΡΤ μίλησε ο διευθυντής του στο 1o Γενικό Λύκειο Αγίου Δημητρίου: https://www.youtube.com/watch?v=mFEySF9PIpc Κατάφερε να φύγει μόνος του από την ακραία φτώχεια και το αυταρχικό καθεστώς της Γουινέας και έφτασε μετά από μεγάλη ταλαιπωρία στην Ελλάδα. Τον Δεκέμβριο ωστόσο έλαβε έλαβε απορριπτική απόφαση στην αίτηση ασύλου που είχε υποβάλλει, γκρεμίζοντας όλα τα όνειρά του για μια κανονική ζωή, που τόσο την αξίζει. [caption id="attachment_1932723" align="alignnone" width="662"]![](https://www.flash.gr/wp-content/uploads/2022/03/SAINTOU-525x350.jpg)