Πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού στον ΑΠΟΕΛ
Τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ θα φορά για το επόμενο εξάμηνο, αγωνιζόμενος με τη μορφή δανεισμού από την Ανκαραγκιουτσού ο Φεντερίκο Μακέντα, ο οποίος θα συναντήσει ξανά τον Λούκας Βιγιαφάνιες, μετά την κοινή τους θητεία στον Παναθηναϊκό.
Στην Τουρκία στο πρώτο μισό της σεζόν μέτρησε 13 εμφανίσεις και σκόραρε μία φορά, στο κύπελλο.
Αναλυτικά η ανακοίνωση του ΑΠΟΕΛ:
«Η εταιρεία ΑΠΟΕΛ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (ΔΗΜΟΣΙΑ) ΛΤΔ, ανακοινώνει ότι έχει έρθει σε συμφωνία με την MKE Ankaragücü, για δανεισμό του ποδοσφαιριστή Federico Macheda.
Η συμφωνία είναι διαρκείας μέχρι τον Μάιο του 2023.
Ο Federico Macheda είναι γεννημένος στις 22/08/1991 και αγωνίζεται στη θέση του κεντρικού επιθετικού.
Επέλεξε να αγωνίζεται με τον αριθμό 91.
Ο Federico έχει πλούσιο βιογραφικό αφού ξεκίνησε την καριέρα του από τις ακαδημίες της Lazio, πριν μετακομίσει στην Αγγλία και την Man Utd. Φόρεσε μεταξύ άλλων τις φανέλες των Sampdoria, VfB Stuttgart, Nottingham Forest και Παναθηναϊκού.
Καλωσορίζουμε τον Federico στον ΑΠΟΕΛ και του ευχόμαστε να πανηγυρίσει τίτλους και πολλές επιτυχίες με τη γαλαζοκίτρινη ασπίδα στο στήθος».