Πολάκης: Ανταλλαγή πυρών με τον διευθυντή της Αυγής- «Μόνο για φτύσιμο είναι οι χαρακτηρισμοί σου»
![Caption Caption](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/9/pollakis-2.jpg)
Διαδικτυακό καβγά μέσω social media ο διευθυντής της «Αυγής», Σπύρος Ραπανάκης, και ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, Παύλος Πολάκης, με αφορμή κάποιους από τους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποίησε ο δεύτερος κατά την τοποθέτησή του στην πρώτη ημέρα συνεδρίασης της Κεντρικής Επιτροπής του κόμματος, το Σάββατο.
Συγκεκριμένα ο Παύλος Πολάκης ανέφερε πως «ο Αλέξης ως Πρόεδρος, ακόμη και με τους όρους life style που τείνουμε να αποδεχτούμε, ήταν περισσότερο από επαρκής. Αποδείχτηκε, όμως, ότι αυτό δεν ήταν αρκετό» ενώ στη συνέχεια σημείωσε ότι «ο ΣΥΡΙΖΑ βρίσκεται σε τόσο κρίσιμη φάση, που διαδικασίες fast track με χαρακτηριστικά καλλιστείων ή με επικέντρωση σε επίπλαστα ψευδο-διλήμματα (Κέντρο ή Αριστερά;) δεν πρόκειται να τον ανατάξουν».
Απαντώντας σε αυτά ο διευθυντής της Αυγής, Σπύρος Ραπανάκης σχολίασε στο facebook κάνοντας λόγο για «αθλιότητες» και υπονοώντας ότι τα σχόλια απευθύνονται στην υποψηφιότητα της Έφης Αχτσιόγλου, χωρίς ωστόσο να την κατονομάζει.
«Είμαι βέβαιος ότι αν δεν υπήρχε γυναίκα υποψήφια οι αθλιότητες περί καλλιστείων και διαδικασίων life style δεν θα ακούγονταν. Την επόμενη μέρα δίνεται η ευκαιρία να μπουν ξεκάθαρες κόκκινες γραμμές με το λούμπεν, τον σεξισμό και τις ψευτοπαλικαριες» έγραψε ο διευθυντής της Αυγής.
Άμεση ήταν η απάντηση του Παύλου Πολάκη ο οποίος έσπευσε να σχολιάσει κάτω από την ανάρτησή του «Διευθυντή της Αυγής, αυτό άκουσες από την ομιλία μου;;; Τα αλλά δεν τα άκουσες; Ή απλά δεν μπορείς να αρθρώσεις κιχ και ΤΟΛΜΑΣ να με λες λούμπεν!! Εσύ, εμένα!!! Μόνο για φτύσιμο είναι οι χαρακτηρισμοί σου. Πράγματι είναι καιρός να μπούνε κατακόκκινες γραμμές, στην δηθενιά, στη θολούρα, στον δικαιωματισμο του περιθωρίου, στα άκαπνα και ακίνδυνα κομ ιλ φω, ανασηκωμένα φρυδακια που νομίζουν πως είναι ο ορισμός της αριστεράς».