Πάσχα: Σοβαροί τραυματισμοί από βεγγαλικά και φέτος - Στην εντατική 27χρονος από το Λεωνίδιο
![Caption Caption](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/5/veggalika.jpg)
Πάσχα: Ακόμη τέσσερις ενήλικοι άνδρες μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο στο Λεωνίδιο από τραυματισμούς λόγω της χρήσης βεγγαλικών.
Το έθιμο εφέτος είχε ως αποτέλεσμα να τραυματιστούν αρκετά παιδιά.
Ιδιαίτερα κρίσιμη είναι όμως η κατάσταση 27χρονου άνδρα από το Λεωνίδιο που νοσηλεύεται στην εντατική.
Ακόμη, τουλάχιστον τρία παιδιά υπέστησαν ακρωτηριασμό άκρων στο ένα τους χέρι ενώ μια 7χρονη παραλίγο να καεί ζωντανή όταν τυλίχθηκε στις φλόγες από έκρηξη βαρελότου και χρειάστηκε να νοσηλευτεί.
Σύμφωνα με την ΕΡΤ, ο 27χρονος νοσηλεύεται από το βράδυ του Σαββάτου το βράδυ στο νοσοκομείο «Γεννηματάς» ο οποίος μεταφέρθηκε από το Λεωνίδιο. Ο 27χρονος βρίσκεται διασωληνωμένος στη ΜΕΘ και φέρει τραύματα στο λαιμό και στον τράχηλο από κροτίδα.
Το παιχνίδι με τις κροτίδες μεταξύ ανηλίκων είχε σαν αποτέλεσμα τον ακρωτηριασμό του ενός δακτύλου του 13χρονου αγοριού από τη Σύμη το βράδυ της Ανάστασης. Σύμφωνα με την οικογένειά του, ο 13χρονος βρισκόταν στο προαύλιο της Εκκλησίας και μόλις ακούστηκε το «Χριστός Ανέστη» ένας φίλος του πέταξε προς την πλευρά του μια κροτίδα με τον ανήλικο να προσπαθεί να την αποφύγει.
«Κι εμείς περιμένουμε να βγει από το Νοσοκομείο να μάθουμε τι ακριβώς έγινε. Μάλλον κάποιο άλλο παιδί πέταξε την κροτίδα πάνω του. Πήγε να την απομακρύνει για να μην τη φάει στο πρόσωπο και έτσι έσκασε στα χέρια του», λέει ο θείος του παιδιού και εξηγεί πως το παιδί νοσηλεύεται σε καλή κατάσταση στο νοσοκομείο Παίδων Αγλαΐα Κυριακού έχοντας χάσει το δάκτυλο του ενός χεριού του.
Για τη διακομιδή του 13χρονου στήθηκε μια επιχείρηση από αέρος και έτσι το παιδί μεταφέρθηκε αργά τη νύχτα του Σαββάτου με ελικόπτερο από το Κέντρο Υγείας του νησιού στην Αθήνα.
Επιπλέον, σε χειρουργική επέμβαση υπεβλήθη νωρίς το πρωί ένας 14χρονος ο οποίος τραυματίστηκε στο χέρι από κροτίδα το βράδυ της Ανάστασης στο Αγκίστρι και νοσηλεύεται στο Νοσοκομείο Παίδων Αγία Σοφία.
Ο ανήλικος μαθητής μεταφέρθηκε με σκάφος του Λιμενικού αργά τη νύχτα στην Αθήνα καθώς το τραύμα που έφερε στο αριστερό του χέρι ήταν σοβαρό ενώ έφερε και εγκαύματα στα πλευρά του.
Όλα έγιναν ελάχιστα λεπτά αφότου ο ιερέας της Εκκλησίας της Ζωοδόχου Πηγής, της Μητρόπολης του νησιού, έψαλε το «Χριστός Ανέστη».
Δεκάδες παιδιά απομακρύνθηκαν από το πλήθος των πιστών και ξεκίνησαν να ανάβουν βεγγαλικά και να ρίχνουν κροτίδες. Κάποια στιγμή, ο 14χρονος άναψε μια κροτίδα που είχε αγοράσει και αυτή έσκασε στο αριστερό του χέρι με αποτέλεσμα να τραυματιστεί.