Παναγιώτης Αλεξόπουλος: Ο άνθρωπος πίσω από τους "μπλε φακέλους" νέος Ειδικός γραμματέας δημοσιονομικών ελέγχων
Ο κ. Παναγιώτης Αλεξόπουλος ο άνθρωπος πίσω από τους μπλε φακέλους και εμπνευστής του προγράμματος παρακολούθησης του έργου του υπουργικού Συμβουλίου "Μαζί" είναι ο νέος Ειδικός γραμματέας δημοσιονομικών ελέγχων. Προσωπικη επιλογή του πρωθυπουργού, άνθρωπος ήπιων τόνων χωρίς ιδιαίτερη αγάπη στην δημοσιότητα θα έχει στο χαρτοφυλάκιο του το Ταμείο Ανάκαμψης, το ΕΣΠΑ, τα δημοσιονομικά της χώρας και τα κληροδοτήματα σε άμεση συνεργασία με τον Θοδωρή Σκυλακάκη.
Αναμφισβήτητα αντίπαλος του θα είναι η πίεση χρόνου που υπάρχει για την υλοποίηση των συγκεκριμένων στόχων.
Ποιος είναι ο Παναγιώτης Αλεξόπουλος
Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1964. Είναι απόφοιτος από την Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών Διοίκηση Επιχειρήσεων & Οργανισμών (ΕΑΠ) μεταπτυχιακές σπουδές σε Crisis Management and Mass Disasters and emergencies (ΕΚΠΑ) και στη Διοίκηση Υπηρεσιών Υγείας (ΕΣΔΥ) και διδακτορικό τίτλο με αντικείμενο τη Διαχείριση Κρίσεων στη Δημόσια Διοίκηση (ΕΚΠΑ).
Εργάστηκε, μεταξύ των άλλων, ως Ειδικός Γραμματέας υπεύθυνος του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος (Ο.Π.Σ.) για την Παρακολούθηση και Αξιολόγηση του Κυβερνητικού Έργου, Διευθυντής της Υπηρεσίας Δημοσιονομικού Ελέγχου και ως Διευθυντής της Δ/νσης Προγραμματισμού και Ελέγχου της Αρχής Ελέγχου (Ε.Δ.ΕΛ) του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους.
Είχε την ευθύνη για τον Έλεγχο της ουσιαστικής λειτουργίας του Συστήματος Διαχείρισης και Ελέγχου των ΕΠ μέσω του Προγραμματισμού, Συντονισμού, Διενέργειας και Επαλήθευσης Ελέγχων σε φορείς υλοποίησης, Διαχειριστικές Αρχές και λοιπούς εμπλεκόμενους φορείς που υλοποιούσαν ή/και διαχειρίζονταν την υλοποίηση συγχρηματοδοτούμενων παρεμβάσεων μέσω των Διαρθρωτικών Ταμείων (SF) της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΣΠΑ 2007-2013 & ΕΣΠΑ 2014-2020) καθώς και των Προγραμμάτων Μεταναστευτικών Ροών (Ταμείο Εξωτερικών Συνόρων, Ταμείο Επιστροφής, Ευρωπαϊκό Ταμείο Προσφύγων και Ταμείο Ένταξης), του Ευρωπαϊκού Ταμείου Παγκοσμιοποίησης και του Χρηματοδοτικού Μηχανισμού του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου.
Συμμετείχε σε συναντήσεις Εργασίας Προγραμματισμού με Τεχνικά Κλιμάκια των Γενικών Διευθύνσεων της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.
Διετέλεσε τακτικό Μέλος της Επιτροπής Δημοσιονομικού Ελέγχου (Ε.Δ.ΕΛ), τακτικό Μέλος του Α.Κ.Α.Γ.Ε, τακτικό Μέλος του Ξενοδοχειακού Επιμελητηρίου Ελλάδος.
Είναι έγγαμος με δύο παιδιά.