Οριστικό: Η νέα ομάδα του Κρέσπο
Ο Χοσέ Άνσελ Κρέσπο μέσω ανάρτησης του στο Instagram αποχαιρέτησε τον ΠΑΟΚ και ετοιμάζεται για το νέο κεφάλαιο της καριέρας του, το οποίο θα είναι στην Κύπρο για λογαριασμό του ΑΠΟΕΛ.
Ο Χοσέ Άνχελ Κρέσπο, όπως αναμενόταν αποτελεί παρελθόν από τον ΠΑΟΚ. Ο 35χρονος κεντρικός αμυντικός αποχαιρέτησε τους Θεσσαλονικείς μέσω ανάρτησης στο Instagram και ετοιμάζει τις βαλίτσες του για Κύπρο, καθώς φέρεται να έχει υπογράψει ήδη διετές συμβόλαιο με τον ΑΠΟΕΛ.
O Iσπανός υπέγραψε το καλοκαίρι του 2016 στον ΠΑΟΚ, ως ελεύθερος από την Άστον Βίλα και σε αυτή την εξαετίας έγραψε το όνομα του στην ιστορία του «Δικεφάλου του Βορρά». Ο Κρέσπο φόρεσε 211 φορές την ασπρόμαυρη φανέλα, σκόραρε εννέα γκολ, μοίρασε οκτώ ασίστ και ήταν ενεργό μέλος των επιτυχιών των τελευταίων χρόνων, καθώς σήκωσε ένα πρωτάθλημα και τέσσερα κύπελλα, ενώ είχε συμβολή και στην πορεία της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου μέχρι τα προημιτελικά του Conference League. Ο Κρέσπο μαζί με τον «Διόσκουρο» του, Φερνάντο Βαρέλα, ο οποίος επίσης αποτελεί παρελθόν από τον ΠΑΟΚ, είναι οι δυο ποδοσφαιριστές με τα περισσότερα τρόπαια στην ιστορία του συλλόγου. Στην τελευταία του σεζόν στην Τούμπα ο πολύπεριος στόπερ μέτρησε 27 συμμετοχές, δυο γκολ και μια ασίστ.
Η ανάρτηση του Κρέσπο:
«Ποτέ μην κλάψεις επειδή τελείωσε. Να είσαι χαρούμενος επειδή συνέβη. Και με αυτόν τον τρόπο...
Η ώρα για να πω αντίο έφτασε, όχι με τον τρόπο που θα ήθελα (με όλους στο γήπεδο) αλλά είναι αυτό που είναι. Μετά από 6 χρόνια έχω πολλά αισθήματα μέσα μου, δύσκολο να βρω τις κατάλληλες λέξεις, οπότε θα είμαι σύντομος. Ευχαριστώ πολύ. 6 υπέροχα χρόνια στα οποία απολαύσαμε ο ένας τον άλλον πολύ. Νομίζω πως μπορώ να πω πως δεν θα ξεχάσω τι περάσαμε. Ελπίζω πως αυτή η περίοδος των 6 χρόνων να γίνει συνήθεια στις ζωές μας. Οπως λένε, μια φορά ΠΑΟΚ.
Γίνατε δεύτερο σπίτι μου και πάντα θα σας έχω βαθιά μέσα στην καρδιά μου, δεν θα ξεχάσω πως εσείς κάνατε τον σύλλογο μεγάλο και πως εσείς κάνατε την διαφορά. Ευχαριστώ πολύ όλους στον Σύλλογο για αυτά τα 6 χρόνια και έμαθα πολλά μέσα από λεπτομέρειες. Ευχαριστώ πολύ τον κ.Σαββίδη για όσα μου έμαθε αλλά έχω να πω πως μου έδωσε ένα από τα σημαντικότερα μαθήματα στη ζωή μου με τα λόγια του και ήταν το εξής. Στη ζωή μπορείς να χάσεις πολλά πράγματα, αγώνες, λεφτά, χρόνο αλλά ποτέ τον σεβασμό. Αν χάσεις τον σεβασμό δεν γυρίζει πίσω. Σε ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου, θα τα κρατώ για πάντα μέσα μου και ποιος ξέρει ίσως συναντηθούμε ξανά. ΠΑΟΚΑΡΑ...!!!
Επειδή δεν μπορώ να αγκαλιάσω όλους τους ανθρώπους που θα ήθελα, θα ήθελα να τους πω ευχαριστώ, όλους...