Ολυμπιακός: Προσφυγή στο Διαιτητικό δικαστήριο κατά της ΕΠΟ
Στο Διαιτητικό Δικαστήριο της ΕΠΟ προσέφυγε ο Ολυμπιακός, αντιδρώντας στην επιλογή του Ιάκωβου Φιλιππούση για τη θέση του εκτελεστικού γραμματέα της Ομοσπονδίας, αντί για τον Αλέξη Δέδε που αποχωρεί.
Όπως επισημαίνουν οι ερυθρόλευκοι, μόνο ο πρόεδρος της ΕΠΟ μπορεί να εισηγηθεί πρόσληψη για το συγκεκριμένο πόστο και επομένως δεν είναι νόμιμη η εισήγηση για τον Ιάκωβο Φιλιππούση, καθώς έγινε από τον αναπληρωτή πρόεδρο, Παναγιώτη Δημητρίου, και όχι από τον πρόεδρο της Ομοσπονδίας, Θοδωρή Ζαγοράκη.
Ο Ιάκωβος Φιλιππούσης
Να σημειωθεί ότι υπέρ του Ιάκωβου Φιλιππούση είχαν ψηφίσει 11 μέλη, ενώ οι οι εκπρόσωποι της Super League 1 και Super League 2, Λεωνίδας Μπουτσικάρης, Μάκης Γκαγκάτσης, Αλέξης Αλεξίου, Λεωνίδας Λεουτσάκος, δεν έλαβαν μέρος στην ψηφοφορία ελλείψει σχετικής εξουσιοδότησης από τις ΓΣ των συνεταιρισμών τους. Στη διαδικασία για τη συγκρότηση της νέας Εκτελεστικής Επιτροπής σε σώμα, ο Θοδωρής Ζαγοράκης απείχε και έτσι πέρασε η πρόταση του αναπληρωτή προέδρου της ΕΠΟ, Παναγιώτη Δημητρίου, με 11 συμβούλους για την πρόσληψη Φιλιππούση.