Ολυμπιακός - Άρης 97-67
Ο Ολυμπιακός έκανε μία πολύ δυνατή προπόνηση απέναντι στον για 25 λεπτά πολύ ανταγωνιστικό Άρη, που επικράτησε 97-67 των «κίτρινων» στο ΣΕΦ. Το φιλανθρωπικού χαρακτήρα φιλικό έγινε στο πλαίσιο του «bwin Monday Night Against Covid-19» με την ΚΑΕ και την bwin να προσφέρουν και πάλι πολύτιμη βοήθεια σε νοσοκομεία και συνανθρώπους μας που το έχουν ανάγκη.
Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους που έπαιξαν χωρίς τους Σπανούλη, Σλούκα και ΜακΚίσικ για λόγους ξεκούρασης και τους τραυματίες Παπανικολάου, Μάρτιν, ήταν οι Λαρεντζάκης και Κουφός με 19 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Άρη, ξεχώρισαν Κουζέλογλου και Νετζήπογλου.
Τα δεκάλεπτα: 26-24, 49-42, 78-54, 97-67.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Νικολαίδης 5, Χάρισον 13 (3), Χαραλαμπόπουλος 11 (1), Λαρεντζάκης 19 (5) (8ασίστ.), Βεζένκοφ 9, Πρίντεζης, Ζαν Σαρλ 6 (2), Κολοβέρος 2, Σκουλίδας, Τζένκινς, Κουφός 21 (9 ριμπάουντ), Έλις 8, Χρηστίδης 3.
Άρης (Καμπερίδης): Σταμάτης, Φλιώνης 8 (1), Σιδηρολιάς, Κουζέλογλου 12 (2), Πετανίδης 3, Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης 13, Τσάλμερς 9 (3), Νετζηπόγλου 7, Λιτλ 8 (2), Ντεκόζι 7, Τσιρογιάννης.
*Εκτός δωδεκάδας του Άρη έμειναν οι Σλαφτσάκης, Ντραγκίσεβιτς, Μιλόσεβιτς και Χαριτόπουλος, οι οποίοι αντιμετωπίζουν μικροπροβλήματα τραυματισμών.
** Στο ημίχρονο, Άαρον Χάρισον και Μάριο Λιτλ έλαβαν μέρος σε διαγωνισμό τριπόντων, με τον φόργουορντ του Ολυμπιακού να επικρατεί με 31-27. Τα εύστοχα σουτ του Αμερικανού, αντιστοιχούν σε 3500 μάσκες για το σωματείο «Κιβωτός της Αγάπης-Γαλήνη Ανάπηρων παιδιών», που εδρεύει στην Πάτρα.