Ο Ραφαέλ Ναδάλ απολαμβάνει τις διακοπές του στη Χαλκιδική
Η προετοιμασία του Ναδάλ ενόψει Ολυμπιακών αγώνων στην πανέμορφη Χαλκιδική.
![reuters reuters](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/47/28776185.jpg?crop=2048,1267,0,63)
Όπως κάθε καλοκαίρι έτσι και φέτος πάρα πολλοί διάσημοι αθλητές προτιμούν την Ελλάδα και τις φυσικές της ομορφιές για τις καλοκαιρινές τους διακοπές. Ο Ράφα Ναδάλ μπορεί να άνοιξε πρόσφατα ένα εντυπωσιακό ξενοδοχείο στην πατρίδα του, την Ισπανία ώστόσο επιλέγει να κάνει την προετοιμασία του για τους Ολυμπιακούς αγώνες επι... ελληνικού εδάφους. Ο Ναδάλ απολαμβάνει τις διακοπές του στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στο πρώτο πόδι της Χαλκιδικής δηλώνοντας ενθουσιασμένος από τη φιλοξενία που βρήκε εκεί. Ο 38χρονος τενίστας ταξίδεψε στις εγκαταστάσεις του για προπόνηση στο τένις στο χωριό Σάνη μαζί με την οικογένειά του όπου και παρέμεινε για 10 μέρες.
Ο Ναδάλ προετοιμάζεται πυρετωδώς για τους Ολυμπιακούς αγώνες στο Παρίσι όπου μαζί με τον Κάρλος Αλκαράθ, τον Πάμπλο Καρένιο και τον Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς - Φοκίνα θα αποτελέσουν τους τέσσερις Ισπανούς που θα συμμετάσχουν στους αγώνες. Αυτή θα είναι η πέμτη συμμετοχή του Ισπανού «θρύλου» του τένις σε ολυμπιάδα, με μοναδική του απουσία αυτή από τους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο. Η πρώτη του εμφάνιση στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός ήταν πριν από 20 χρόνια στους αγώνες του 2004 στην Αθήνα σε ηλικία μόλις 18 ετών. Ίσως η τελευταία του ευκαιρία να κάνει τρία τα Ολυμπιακά του μετάλλια καθώς προκειμένου να είναι σε κορυφαία φόρμα δεν κατέβηκε στο Γουίμπλεντον.