Ο παίκτης του ΟΦΗ που ήθελε η ΑΕΚ
Ο 30χρονος μέσος πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις ένα εξάμηνο στην Ελλάδα με τη φανέλα του ΟΦΗ, ωστόσο οι εντυπώσεις που άφησε ήταν εξαιρετικές. Τελικά πριν λίγες μέρες αποχώρησε παίρνοντας μεταγραφή για την Ουνιβερσιδάδ της πατρίδας του, η οποία πλήρωσε ένα ποσό κοντά στη ρήτρα που είχε με τον ΟΦΗ (600.000 ευρώ). Ο παίκτης άλλωστε από τα Χριστούγεννα είχε ζητήσει να μετακομίσει σε ομάδα της χώρας του για οικογενειακούς λόγους.
Σύμφωνα με την “Ώρα των σπορ” για τον Γκαγιέγος είχε δείξει ενδιαφέρον και η ΑΕΚ. Οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν μία διερευνητική κρούση το προηγούμενο διάστημα για τον έμπειρο μέσο, χωρίς τελικά να προχωρήσουν σε πρόταση προς τον ΟΦΗ.