Μπλακ άουτ σε μεγάλη γειτονιά της Αθήνας με το θερμόμετρο στους 36 βαθμούς
Οι κάτοικοι στα Κάτω Πατήσια αγωνιούν στην περίπτωση που υπάρξει νέο πρόβλημα τις επόμενες ημέρες που η θερμοκρασία θα ανέβει περισσότερο.
![Φωτο: Γιάννης Κέμμος Φωτο: Γιάννης Κέμμος](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/47/whatsapp-image-2024-07-09-at-215400.jpeg)
Μεγάλη ανησυχία εν όψει του επερχόμενου καύσωνα έχει προκαλέσει στα Κάτω Πατήσια το γενικό black out, που έχει αφήσει την περιοχή στο σκοτάδι εδώ και περίπου μισή ώρα.
![Γιάννης Κέμμος / flash.gr Γιάννης Κέμμος / flash.gr](/image/hor_small/47/whatsapp-image-2024-07-09-at-215408.jpeg)
Με το θερμόμετρο να βρίσκεται στους 36 βαθμούς, η διακοπή της ηλεκτροδότησης στην περιοχή έχει προκαλέσει αναστάτωση, καθώς πέρα από τη συσκότιση που επικρατεί, οι κάτοικοι έμειναν και χωρίς κλιματιστικά.
![Γιάννης Κέμμος / flash.gr Γιάννης Κέμμος / flash.gr](/image/hor_small/47/whatsapp-image-2024-07-09-at-220440.jpeg)
Από τον ΔΕΔΔΗΕ τονίζεται ότι γίνονται προσπάθειες για την αποκατάσταση της βλάβης στην περιοχή, ωστόσο οι κάτοικοι στα Κάτω Πατήσια αγωνιούν τι μέλλει γενέσθαι.
Δεν είναι άλλωστε η πρώτη φορά που υπάρχουν προβλήματα στην ηλεκτροδότηση, λόγω και της αυξημένης ζήτησης για ηλεκτρική ενέργεια, καθώς τα κλιματιστικά και οι ανεμιστήρες δουλεύουν στο φουλ αυτό το διάστημα που η θερμοκρασία έχει πάρει την... ανηφόρα. Τους τελευταίους μήνες είναι ένα φαινόμενο που - όπως καταγγέλλουν κάτοικοι της περιοχές - έχει συμβεί κι άλλες φορές στην περιοχή.
![Γιάννης Κέμμος / flash.gr Γιάννης Κέμμος / flash.gr](/image/hor_small/47/whatsapp-image-2024-07-09-at-215416.jpeg?v=0)
Σύμφωνα με την τελευταία ενημέρωση που υπάρχει από τον ΔΕΔΔΗΕ, η βλάβη του δικτύου εντοπίζεται στην κεντρική γραμμή Κάτω Πατήσια - Κολωνός. Σταδιακά, μετά τις 22:00, ξεκίνησε να επανέρχεται το ρεύμα σε κάποια σημεία της περιοχής που νωρίτερα είχε βυθιστεί στο σκοτάδι.