Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 80-72: «Πληγώθηκε» από τα ριμπάουντ και την άμυνα
![Caption Caption](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/15/6015631.jpg?crop=2048,1267,0,0)
Ο Παναθηναϊκός φιλοξενήθηκε στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» για την έκτη αγωνιστική της Euroleague. Οι «πράσινοι» μείνανε μακριά από τις καλές εμφανίσεις και γνώρισαν την ήττα με 80-72.
Το πρώτο ημίχρονο
Η Μπαρτσελόνα είχε πάρει το προβάδισμα με τον Ντα Σίλβα στα 09:40. Είκοσι δευτερόλεπτα αργότερα, ο Παναθηναϊκός είχε πετύχει το πρώτο του καλάθι (τρίποντο Γκραντ) και είχε πάρει το προβάδισμα.
![Eurokinissi Eurokinissi](/image/original/15/6015601.jpg)
Σε ένα παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό, οι γηπεδούχοι είχαν πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα έξι πόντων στο 05:17 (13-7) χάρις σε καλάθι του Κάλινιτς.
Ο Παναθηναϊκός που είχε θέμα αμυντικά από τα σουτ μέσης απόστασης, είχε μειώσει στον πόντο στο 03:11 χάρις σε δίποντο του Γκραντ και τρίποντο του Γκάι.
![Eurokinissi Eurokinissi](/image/original/15/6015624.jpg)
Η Μπαρτσελόνα είχε πάρει προβάδισμα 21-17 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου, όμως το «τριφύλλι» με γκολ-φάουλ του Γκραντ, έκανε το 21-20.
Φανταστική πρώτη περίοδος για τον Τζεράια Γκραντ, ο οποίος είχε τους 10 απ' τους 20 πόντους της ομάδας του. Οι «πράσινοι» είχαν βελτιώσει την άμυνα τους με το πέρας του χρόνου.
Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Λεσόρ ισοφάρισε με βολή στο 09:36. Η Μπαρτσελόνα που είχε πάρει και πάλι προβάδισμα για έναν πόντο, με ένα σερί 8-0, είχε «αέρα» εννιά πόντων (31-22) στα 06;20.
Στα 05:16, οι «πράσινοι» με τρίποντο του Γκριγκόνις, είχαν μειώσει σε 33-28. Ωστόσο οι Ισπανοί με ένα σερί 6-0, είχαν πάει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (39-28) στα 02:35.
Ο Παναθηναϊκός, ήταν αυτός που με τον Λεσόρ πέτυχε το τελευταίο καλάθι του ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια με το εις βάρος του 45-33.
Κακή αντίδραση από την άμυνα του ΠΑΟ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Μπαρτσελόνα να έχει συνολικά ένα τρομερό ποσοστό 64% με 16 στα 25 δίποντα. Τα ριμπάουντ αποτελούσαν άλλο ένα μεγάλο πρόβλημα, μιας και οι Ισπανοί είχαν 24 και το «τριφύλλι» 9.
Δεύτερο ημίχρονο
Στο 09:42 ο Τζαμπάρι Πάρκερ με δίποντο είχε πάει τη διαφορά στους 14. Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλο θέμα στο σκοράρισμα και τα πρώτα πέντε λεπτά είχε μόλις 4 πόντους, με καλάθια των Μήτογλου και Γκραντ.
Η Μπαρτσελόνα που είχε τον απόλυτο έλεγχο, στα 03:39, με τρίποντο του Σατοράνσκι, είχε πάει για πρώτη φορά τη διαφορά στους 20 (61-41).
Το δεκάλεπτο δεν ολοκληρώθηκε καλά για τον Παναθηναϊκό, μιας και μετά από δίποντο του Μπριθουέλα, ήταν πίσω στο σκορ με 71-48.
Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, με ένα καλάθι του Πάρα και ένα του Μπριθουέλα, η Μπαρτσελόνα προηγούνταν με 75-48.
Ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 15-0, είχε μειώσει τη διαφορά στους (75-61). Η ελληνική ομάδα δεν τα παρατούσε και κυνηγούσε να μειώσει τη διαφορά και στα 00:42 ο Μωραΐτης είχε κάνει το 78-67.
Η Μπαρτσελόνα τελικά, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 80-72, με τον Μπαλτσερόφσκι να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι του αγώνα. Ο Τζαμπάρι Πάρκερ, ήταν ο κορυφαίος παίκτης του ματς με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.