Μπάνια Λούκα - ΠΑΟΚ 0-1 (55'): Για το βήμα πρόκρισης στον 2ο προκριματικό του Champions League
Ο ΠΑΟΚ μετά τη νίκη του με 3-2 στο πρώτο ματς, αντιμετωπίζει την Μπάνια Λούκα στη Βοσνία για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions Lrague.
![Eurokinissi Eurokinissi](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/50/6280063.jpg?crop=2048,1267,0,0)
- Άνετος ο ΠΑΟΚ από το δεκάλεπτο και μετά. Η Μπάνια Λούκα δεν έχει απειλήσει καθόλου την εστία του Κοτάρσκι και η μεσοαμυντική γραμμή των Θεσσαλονικιών παίρνει σίγουρα άριστα.
- Μεγάλη ευκαιρία με τον Τάισον για την ελληνική ομάδα. Ο Βραζιλιάνος έκανε ένα εξαιρετικό σουτ με το δεξί εκτός περιοχής στο 49', με τον Σισκόφσκι να αποκρούει σε κόρνερ.
- Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Υπενθυμίζουμε ότι ο ΠΑΟΚ έχει προβάδισμα δύο τερμάτων.
- Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στη Βοσνία. Ο ΠΑΟΚ κάνει μια χαρά τη δουλειά του και προηγείται με 1-0 χάρις σε γκολ του Τόμας Μουργκ. Δεν έχουν κινδυνέψει αμυντικά οι Θεσσαλονικείς και αν συνεχίσουν έτσι θα πάρουν άνετα την πρόκριση.
- Έχει φέρει στα μέτρα του το ματς ο ΠΑΟΚ, νέα ευκαιρία με τον Μουργκ να κάνει ένα διαγώνιο σουτ και την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι στο 36'.
- Δύο λεπτά μετά την ασίστ που έβγαλε ο Οζντόεφ, πήγε να χριστεί και σκόρερ. Εξαιρετικό σουτ, με τον Σισκόφσκι να αποκρούει σε κόρνερ.
- Γκοοοοοοοοοοολ. Ο Τόμας Μουργκ είναι αυτός που ανοίγει το σκορ. Τρομερή επίθεση για τον ΠΑΟΚ από τα αριστερά, ο Τάισον βρήκε τον Οζντόεφ, εκείνος έδωσε στον Μουργκ και αυτός εκτός περιοχής με ένα αριστερό πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 25' για το 0-1. Διαφορά δύο τερμάτων τώρα για τον «δικέφαλο» με συνολικό σκορ 4-2.
- Έχει ανεβάσει την απόδοσή του ο «δικέφαλος του βορρά». Δεν έχει αφήσει τους Βόσνιους να πλησιάσουν την περιοχή του και δείχνει να ελέγχει τη μεσαία γραμμή το τελευταίο δεκάλεπτο.
- Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Όπως και στο ματς της Τούμπας, πήγε να σκοράρει στην πρώτη του τελική με τον Κουλιεράκη. Ο διεθνής αμυντικός έκανε μία προβολή μέσα στη μικρή περιοχή και σημάδεψε τη συμβολή των δοκαριών στο 14'.
- Χωρίς προσπάθεια για γκολ μετά από 10 λεπτά παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ. Θα πρέπει να ανεβάσει τις γραμμές του, δεν χρειάζεται να περιμένει την Μπόρατς.
- Κορεό σε όλο το γήπεδο από τους φίλους της Μπόρατς. Εντυπωσιακή εικόνα στο γήπεδο, προσπαθούν και αυτοί με τον τρόπο τους να στηρίξουν την ομάδα τους.
- Ο Σάβιτς βρέθηκε σε καλό σημείο στη μεγάλη περιοχή στο πρώτο λεπτό, αλλά οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ βάλανε ένα «τοίχος» μπροστά του και δεν τον αφήσανε να στείλει την μπάλα προς την εστία του Κοτάρσκι. Πάλι στην περιοχή της ελληνικής ομάδας οι Βόσνιοι (4') θα χρειαστεί προσοχή.
- Οι δύο ομάδες έκαναν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. Κατάμεστο το γήπεδο, με περίπου 10 χιλιάδες φίλους της Μπόρατς. Στη σέντρα οι γηπεδούχοι και έναρξη στην αναμέτρηση.
- Γνωστή έχει γίνει και η ενδεκάδα των Βόσνιων. Μπάνια Λούκα (Μπόγιαν Μπουζίγκατσα, 4-2-3-1): Σισκόφσκι - Κβρζιτς, Μέγιερς, Καρολίνα, Ερέρα - Σκόρουπ, Γκράχοβατς - Κουλάσιν, Βούκοβιτς, Σάβιτς - Λούκιτς
- Προφανώς ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ δεν είναι σε ισχύ. Σε περίπτωση που ο ΠΑΟΚ χάσει για ένα γκολ διαφορά, οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν σε παράταση και εφόσον δεν αλλάξει κάτι εκεί, θα ακολουθήσει η διαδικασία των πέναλτι.
- Γνωστή έγινε και η ενδεκάδα των πρωταθλητών Ελλάδας για το ματς. Μοναδική αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι της Θεσσαλονίκης, είναι ότι ξεκινάει στο δεξί άκρο της άμυνας ο Γιόνι Ότο.
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι - Γιόνι Ότο, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα - Σβαμπ, Οντόεφ - Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Τάισον - Μπράντον
- Καλησπέρα. Δεύτερη ευρωπαϊκή βραδιά για τον ΠΑΟΚ για τη σεζόν 2024-2025 και αυτή τη φορά έχει μία εκτός έδρας αποστολή. Μετά τη νίκη επί της Μπάνια Λούκα στην Τούμπα με 3-2, παίζει στη Βοσνία με σκοπό το εισιτήριο για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League, όπου αν περάσει θα παίξει με τη Μάλμε.
Η μεγάλη ημέρα για την ρεβάνς του ΠΑΟΚ έφτασε. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ταξίδεψε από την Τρίτη (30/7) στη Βοσνία για να αντιμετωπίσει στον δεύτερο αγώνα την Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Τετάρτη 31/7, 22:00 Novasports Prime). Η αρμάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, μετά την πρώτη της νίκη στο παιχνίδι της Τούμπας με 3-2, θέλει να διασφαλίσει το υπέρ της προβάδισμα και θα μπει στο ματς για να «καθαρίσει» από νωρίς την υπόθεση πρόκρισης.
Οι παίκτες των «ασπρόμαυρων» είναι πανέτοιμοι για την αναμέτρηση και είναι το ακλόνητο φαβορί για την πρόκριση, όχι μόνον για το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά και για την ποιότητα του ρόστερ τους. Οι Θεσσαλονικείς θα μπορούσαν να φύγουν από το «σπίτι» τους με μεγαλύτερο πλεονέκτημα, αλλά τα λάθη στην άμυνα τους στέρησαν αυτό το πλεονέκτημα.
Το ιατρικό δελτίο παρέμεινε λευκό και έτσι όλοι οι παίκτες είναι διαθέσιμοι για να πέσουν στην πολυαναμενόμενη «μάχη» κόντρα στους Βόσνιους.
Ο Ραζβάν Λουτσέσκου θα έχει στην διάθεσή του, τους εξής: Κοτάρσκι, Τσιφτσής, Ταλιχμανίδης, Βιεϊρίνια, Σάστρε, Όττο, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Θυμιάνης, Κουλιεράκης, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Μπάμπα, Τσιγγάρας, Καμαρά, Σβαμπ, Οζντόεφ, Μουργκ, Κωνσταντέλιας, Τάισον , Α.Ζίβκοβιτς, Ντεσπόντοφ, Μπράντον, Σαμάτα.