Μίνα Αδαμάκη: Από την Ειρήνη Χαρίτου στις «Τρεις Χάριτες», στο Safe Sex και την Φαίδρα [Videos]
Θλίψη προκάλεσε στο κοινό ο θάνατος της Μίνας Αδαμάκη. Η δημοφιλής ηθοποιός πέθανε σε ηλικία 78 ετών, σκορπώντας θλίψη στον καλλιτεχνικό χώρο. Μία θλίψη που ήταν αντιστρόφως ανάλογη των συναισθημάτων που προκαλούσε, όταν απέναντι της βρισκόταν το κοινό. Μπορεί να υπήρχε δάκρυ, αλλά ήταν τα δάκρυα του γέλιου.
Η πρώτη τηλεοπτική επαφή με το κοινό
Η Μίνα Αδαμάκη μπήκε στα σπίτια της Ελλάδας, ως Ειρήνη Χαρίτου. Η σειρά «Τρεις Χάριτες» ήταν μία από τις δημοφιλέστερες των πρώτων ετών της ιδιωτικής τηλεόρασης. Μαζί με την Άννα Παναγιωτοπούλου και τη Νένα Μεντή, συνέθεσαν μία μοναδική τριάδα, μα κυρίως μία παρέα που έκανε το κοινό να περιμένει το επόμενο επεισόδιο της σειράς για να γελάσει. Η σειρά περιέγραφε την καθημερινότητα τριών αδερφών, οι οποίες αποφάσισαν να μείνουν στο ίδιο σπίτι, αλλά και όλα τα αστεία περιστατικά αυτής της συμβίωσης.
Η Μίνα Αδαμάκη υποδυόταν την Ειρήνη Χαρίτου, την πιο... αθώα και λογική αδελφή από τις "Τρεις Χάριτες", ένα πρόσωπο που συνδέθηκε με εκατομμύρια τηλεθεατές και άφησε κληρονομιά ατάκες που έγραψαν ιστορία.
Η ίδια, βέβαια, ήθελε να αφήσει πίσω της αυτή την επιτυχία. Σε συνέντευξη της πριν από περίπου ένα χρόνο είχε δηλώσει χαρακτηριστικά: «Δεν έχω ξαναδεί τις Τρεις Χάριτες γιατί δεν μου αρέσει να βλέπω τον εαυτό μου. Αισθάνομαι φρικτά. Δεν πίστευα ότι αυτή η σειρά θα κάνει τέτοια επιτυχία. Αυτά τα πράγματα δεν τα ξέρεις ποτέ».
Το «διπλό» Safe Sex
Την επιτυχία του σίριαλ «Τρεις Χάριτες» ακολούθησαν και άλλα σίριαλ. Η Μίνα Αδαμάκη είχε σπουδαίους ρόλους σε σίριαλ, όπως τα «Ελίζα και οι άλλοι», «Το δις εξαμαρτείν», «Πάτερ ημών», «Καλά ξεμπερδέματα» και το «Κόκκινο Δωμάτιο». Εκεί, όμως, που την είδαμε σε έναν τελείως διαφορετικό ρόλο από αυτόν της Ειρήνης Χαρίτου, ήταν στο Safe Sex.
Τόσο στην ταινία, όσο και στο σίριαλ με τα αυτοτελή επεισόδια, η Μίνα Αδαμάκη σκορπούσε γέλιο με τις μοναδικές ατάκες της, ενώ εντυπωσιακό ήταν το πόσο άνετα μπορούσε να σταθεί σε έναν διαφορετικό ρόλο, από τον κορυφαίο της.
Συνεργασία με το Γιώργο Καπουτζίδη
Στα μέσα της δεκαετίας του 2010, η Μίνα Αδαμάκη βρέθηκε ξανά στην τηλεόραση, αυτή τη φορά στο σίριαλ «Εθνική Ελλάδος» του Γιώργου Καπουτζίδη. Εκεί, η δημοφιλής ηθοποιός έδινε τις απαραίτητες «ενέσεις» γέλιου, σε ένα σίριαλ που καταπιάστηκε με κοινωνικά θέματα για πρώτη φορά στην ελληνική τηλεόραση.
Αυλαία με τη «Φαίδρα»
Το καλλιτεχνικό φινάλε της Μίνας Αδαμάκη είχε αρχαίο θέατρο. Ίσως αυτό που ονειρεύονται και στοχεύουν οι περισσότεροι μεγάλοι καλλιτέχνες της χώρας. Συγκεκριμένα, το καλοκαίρι του 2021, η Μίνα Αδαμάκη συμμετείχε στην παράσταση «Φαίδρα».