Η Λάρισα «πάγωσε» όταν «έφυγε» ο Ντε Νίγκρις, 14 χρόνια μετά δεν έχει ξεχαστεί
![Eurokinissi Eurokinissi](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/17/larisa.jpg?crop=1091,675,0,0)
Σαν σήμερα πριν από ακριβώς 14 χρόνια, η Λάρισα και το ελληνικό ποδόσφαιρο βυθίστηκε στο πένθος μετά τον χαμό του Αντόνιο Ντε Νίγκρις.
Η είδηση έσκασε σαν... κεραυνός στις 16 Νοεμβρίου 2009. Ήταν ευρέως γνωστό πως ο Ντε Νίγκρις αντιμετώπιζε πρόβλημα, αφού είχε ενημερωθεί στην Ανκαραγκιούτσου ότι πάσχει από γενετική δυσπλασία στην καρδιά. Αυτός ήταν, άλλωστε, και ο λόγος που αποχώρησε από την Τουρκία και ήρθε στην Ελλάδα και την Λάρισα. Η αγάπη του για το ποδόσφαιρο δεν μπορούσε να τον κρατήσει μακριά από το γήπεδο και επέλεξε να μην κρεμάσει τα παπούτσια του.
![Eurokinissi Eurokinissi](/image/original/17/panathinaikos.jpg)
Αγωνίστηκε για τους «βυσσινί» μόλις οκτώ φορές, ωστόσο ήταν πάντα χαμογελαστός και απίστευτα αγαπητός στον κόσμο. Το βράδυ της 15ης Νοεμβρίου, ο «Ελ Τάνο» φίλησε και έβαλε τα παιδιά του για ύπνο, ενώ η γυναίκα του, Σόνια, είχε μόλις ξαπλώσει. Λίγο αφότου αποκοιμήθηκαν, η γυναίκα του Ντε Νίγκρις τον άκουσε να αναπνέει με δυσκολία. Ζήτησε βοήθεια, μέλος της διοίκησης κάλεσε ασθενοφόρο, όμως δυστυχώς ήταν ήδη αργά.
Ο Μεξικανός ποδοσφαιριστής «έφυγε» από τη ζωή στα 31 του χρόνια και κανείς δεν μπορούσε να πιστέψει πως την ερχόμενη Κυριακή δεν θα έμπαινε στο γήπεδο με τη φανέλα της Λάρισας. Ο θάνατός του συγκλόνισε τους πάντες τόσο στην Ελλάδα, όσο και στο Μεξικό. Περισσότεροι από 10.000 φίλοι της Μόντερεϊ συγκεντρώθηκαν στο γήπεδο του συλλόγου για να τον αποχαιρετήσουν, καθώς εκείνη ήταν η ομάδα που τον ανέδειξε.
![loyloudia.jpg loyloudia.jpg](/image/original/17/loyloudia.jpg)
![Eurokinissi Eurokinissi](/image/original/17/mnimio.jpg)
Στο κέντρο του γηπέδου είχε στηθεί ένα ειδικό βάθρο και εκεί έλαβε χώρα η τελετή. Το πλήθος τραγουδούσε ρυθμικά το όνομά του, ενώ στο τέλος κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή. «Θέλω την βοήθεια του Θεού για να καταφέρω να αντέξω», ανέφερε ο μικρότερος αδερφός του Ντε Νίγκρις, Άλντο, μετά το τέλος της τελετής!