Λαμπάδες Πασχαλινές: Rapid tests, αντισηπτικά και αντλίες βενζίνης τα φετινά trends
Λαμπάδες Πασχαλινές: Εφέτος οι οι κατασκευαστές κεριών και λαμπάδων αποτύπωσαν με χιούμορ τις δυσκολίες της καθημερινότητας μας.
Λαμπάδες αντλίες καυσίμων, με self και rapid test, με εμβόλια για την αντιμετώπιση της Covid-19 και άλλα αντικείμενα γέμισαν τις αγορές και σίγουρα θα δώσουν μια διαφορετική χροιά στο φετινό Πάσχα.
«Φέτος, ο περισσότερος κόσμος ζητάει και αγοράζει τις μάνικες βενζίνης. Προσπαθεί να το …διασκεδάσει, λόγω της αύξησης στις τιμές των καυσίμων. Τη μάνικα την είχαμε σαν κωδικό εδώ και τρία χρόνια, δεν δούλευε όμως καθόλου και φέτος ξαφνικά έχουν ξεπουληθεί όλα! Βέβαια και τα rapid test συνεχώς τελειώνουν και δεν προλαβαίνουμε, φτιάχνουμε και φεύγουν αμέσως», εξηγεί στο Αθηναϊκό/Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων ο ιδιοκτήτης εργαστηρίου και καταστήματος χειροποίητων κεριών Αλέξιος Γεράκης, δηλώνοντας και ο ίδιος έκπληκτος με το γεγονός ότι η κίνηση θυμίζει την αντίστοιχη εορταστική περίοδο του 2019- προ πανδημίας.
«Ο κόσμος τις τελευταίες ημέρες έχει αυξηθεί πάρα πολύ, δεν το περίμενα, βγαίνει και ψωνίζει. Σε σχέση με την περσινή χρονιά έχουμε 50% με 60% άνοδο στην αγοραστική κίνηση. Είναι πολύ σημαντική η αύξηση αυτή, διότι σημαίνει πως φεύγουμε από τον κορονοϊό και την κρίση και συνεχίζουμε από εκεί που σταματήσαμε», επισημαίνει, ιδιαίτερα ικανοποιημένος, ο κ. Γεράκης.
Σχετικά με τις προτιμήσεις των καταναλωτών, αναφέρει ότι οι μεγάλοι σε ηλικία επιλέγουν λαμπάδες με χιούμορ, όπως αυτές για τον κορονοϊό και τα φαγητά, ενώ τα μικρά παιδιά ό,τι έχει να κάνει με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια και τις αθλητικές ομάδες. «Τα παιδιά ζητάνε από τους νονούς και τις νονές χειριστήρια, PlayStation, Fortnite, Among us, ό,τι έχει να κάνει με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια. Οι νονές έρχονται με τις παραγγελίες έτοιμες. Φέτος πάμε πάρα πολύ καλά», εξηγεί η υπάλληλος καταστήματος με λαμπάδες Ζήνα Κουμαντσιώτη.
Όσον αφορά στις ανατιμήσεις και συγκεκριμένα στην παραφίνη που χρησιμοποιείται ως πρώτη ύλη για την παρασκευή των κεριών, ο κ. Γεράκης εξηγεί πως φέτος δεν έχουν αλλάξει οι τιμές καθώς είχαν προλάβει ο ίδιος και οι συνάδελφοί του να φτιάξουν τις λαμπάδες πριν από τις αυξήσεις.
«Πλέον παραλαμβάνουμε την πρώτη ύλη, την παραφίνη, με 60% αύξηση. Αυτή η διαφορά θα φανεί στον καταναλωτή την επόμενη χρονιά. Συνολικά, από πέρυσι, η τιμή της συγκεκριμένης ύλης έχει διπλασιαστεί -από 1,20 το κιλό που μας κόστιζε, πλέον το αγοράζουμε 2,40 ευρώ το κιλό. Όσο αυξάνεται το πετρέλαιο αυξάνεται και η παραφίνη», λέει.