Kove 800X PRO - Silk Road: Ιράν (Υanzd)
![Caption Caption](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/40/kove800xpro-silk-road-pt3iran2.jpg?crop=1080,668,1,35)
Από την Qom και την Esfahan, το ταξίδι του Κωνσταντίνου Μητσάκη πάνω στη σέλα της Kove 800X Pro συνεχίζεται στις τεράστιες εκτάσεις γης του Ιράν.
Επόμενος σταθμός του η πολύχρωμη πόλη της Yazd, με ιστορία άνω των 4.000 χρόνων χαραγμένη σε κάθε της σημείο. Σχεδόν 3.500 χιλιόμετρα έχουν συμπληρωθεί έως τώρα πάνω στους Δρόμους του Μεταξιού και ο Κωνσταντίνος Μητσάκης μας μεταφέρει ζωντανά τις εικόνες που αντίκρισε σε αυτό το σταυροδρόμι των αρχαίων πολιτισμών που συνεχίζει να γράφει ιστορία:
![kove800xpro-silk-road-pt3iran6.jpg?v=0 kove800xpro-silk-road-pt3iran6.jpg?v=0](/image/hor_small/40/kove800xpro-silk-road-pt3iran6.jpg?v=0)
“Αφού βίωσα μ’ όλες μου τις αισθήσεις το γαλάζιο όνειρο της Esfahan, η πυξίδα του KOVE SILK ROAD σημάδεψε την πόλη Yazd, που με καρτερούσε 323 χλμ. μακριά, μέσα στην απόλυτη μοναξιά της ερήμου. Παρεμπιπτόντως, βάζοντας ρόδα στην Yazd, η μαύρη KOVE 800X RPO είχε καταγράψει συνολικά 3.500 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα, κάτω από ιδιαίτερα απαιτητικές συνθήκες ταξιδιού…
Στην Yazd δεν πρόλαβα να καταλύσω σ΄ ένα ξενοδοχείο, αφού ο Αλί που με εντόπισε στο κέντρο της πόλης με κουβάλησε άρον άρον σπίτι του! Ήταν αδιανόητο για τον Αλί να μην φιλοξενήσει (για 2 μέρες παρακαλώ) τον πρώτο Έλληνα που έβλεπε στην ζωή του…"
![kove800xpro-silk-road-pt3iran.jpg?v=0 kove800xpro-silk-road-pt3iran.jpg?v=0](/image/hor_small/40/kove800xpro-silk-road-pt3iran.jpg?v=0)
Με ξεναγό τον νεαρό Ιρανό γνώρισα την Yazd του μεταξένιου δρόμου, που υπήρξε το κέντρο του Ζωροαστρικού πολιτισμού. Η Yazd λογίζεται σήμερα ως η πιο αυθεντική ιστορική περιοχή του Ιράν και είναι διάσημη για την αρχαία παραδοσιακή αρχιτεκτονική των κατοικιών της (είναι κτισμένες με λάσπη και τούβλα και διαθέτουν ημισφαιρικές οροφές και μικρούς ανεμόπυργους).
![kove800xpro-silk-road-pt3iran4.jpg?v=0 kove800xpro-silk-road-pt3iran4.jpg?v=0](/image/hor_small/40/kove800xpro-silk-road-pt3iran4.jpg?v=0)
Πραγματικά λάτρεψα την Yazd! Ο Ζωροαστρικός ναός της φωτιάς, το Ζωροαστρικό νεκροταφείο (Πύργοι της Σιωπής), το ατμοσφαιρικό ιστορικό κέντρο με τα σοκάκια της, το τζαμί Jameh, το παραδοσιακό κτίσμα Amir Chaghmagh, η φυλακή του Αλέξανδρου, το Μουσείο Νερού… Καλέ μου φίλε Αλί, σ’ ευγνωμονώ που μου άνοιξες διάπλατα το σπίτι και την καρδιά σου… “