Καστρίτης: «Ήμασταν συγκεντρωμένοι σε κρίσιμες στιγμές του ματς»
![Caption Caption](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/21/6054091.jpg?crop=2048,1267,0,43)
Ο Άρης πήρε ένα πολύ μεγάλο διπλό στην έδρα της Τουρκ Τέλεκομ και έχει μπει για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Eurocup.
Ο Γιάννης Καστρίτης έκανε το δικό του σχόλιο για την έκβαση του αγώνα, αλλά και για τον νεοφερμένο Σταρκ.
Διαβάστε όσα είπε:
«Είναι σημαντική νίκη για μας όπως κάθε παιχνίδι στη διοργάνωση και ειδικά εκτός έδρας. Αυτή τη φορά ήταν απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα η οποία ήταν σε καλό μομέντουμ. Για μας, ήταν σημαντικό να βελτιωθούμε και να σταθούμε ανταγωνιστικά παίζοντας με τον σωστό τρόπο.
Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθειά τους, ειδικά μετά τα μισά της τρίτης περιόδου όπου βελτιώσαμε την αμυντική προσέγγιση του αγώνα. Βάσει αυτής καταφέραμε να πάρουμε διαφορά και να κερδίσουμε το παιχνίδι. Για μας δεν αλλάζει κάτι ως προς τον τρόπο δουλειάς καθώς θα πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να υπερβάλλουμε εαυτούς».
Για την απόδοση του Σταρκ:
«Δεν υπάρχει περίπτωση να φέρουμε παίκτη στην ομάδα αν δεν πιστεύουμε στις δυνατότητές του και ότι μπορεί να είναι ένα κομμάτι στο παζλ που μπορεί να μας βοηθήσει. Ξέρουμε τι μπορεί να φέρει, θα πω όμως αυτό που λέω πάντα, ότι είναι καλό να μην μένουμε στην προσωπική απόδοση ενός παίκτη. Προφανώς η βοήθειά του ήταν σημαντική αν δούμε μάλιστα και τους πόντους του αλλά το βασικό ζητούμενό μας από τους πλέι μέικερ της ομάδας είναι η ισορροπία και ο έλεγχος του ρυθμού και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Το σημερινό ήταν προϊόν Εξαιρετικής ομαδικής δουλειάς από τα παιδιά τα οποία βοήθησαν τον Τζόναθαν καθώς δεν είναι εύκολο να παίζεις σε αυτό το επίπεδο. Σήμερα είμαι χαρούμενος γιατί σε σχέση με άλλα παιχνίδια ήμασταν ακόμη περισσότερο συγκεντρωμένοι, ειδικά στις κρίσιμες στιγμές του αγώνα και αποφασισμένοι για τη νίκη».