Η γιορτή του Beach Volley στην Ίο
Το IOS BEACH VOLLEYBALL FESTIVAL είναι το ιδανικό παράδειγμα του αθλητικού τουρισμού.
![Η γιορτή του Beach Volley στην Ίο Η γιορτή του Beach Volley στην Ίο](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/48/mmp-6318.jpg?crop=2048,1267,0,54)
Ο αθλητικός τουρισμός είναι η ιδανικότερη λύση για να δώσει ανάσες σε περιοχές και τοπικές επιχειρήσεις κατά την διάρκεια ήπιων τουριστικών περιόδων. Επίσης είναι ένας αξιόπιστος τρόπος να διαφημιστεί η τοποθεσία σε όλο το κόσμο.
Το IOS BEACH VOLLEYBALL FESTIVAL είναι ένα ιδανικό παράδειγμα. Πρόκειται για την μεγαλύτερη εκδήλωση beach volleyστην Ελλάδα η οποία γίνεται στο όμορφο νησί της Ίου εδώ και 7 χρόνια. Αποτελείται από 3 μεγάλα event. Το παγκόσμιο τουρνουά , το πανελλήνιο τουρνουά και το διεθνές camp. Φέτος η διοργάνωση ξεκίνησε στις 14 Ιουνίου και ολοκληρώθηκε στις 28 Ιουνίου. Οργανώθηκε από το βασικό χορηγό , την εταιρεία Luxurios Island Experienceκαι το Calilogroup. «Στόχος μας είναι να φέρουμε ξανά το beachvolley στις παραλίες και να δείξουμε το δρόμο σε τοποθεσίες με ιδανικές παραλίες, που υπάρχουν αμέτρητες στη χώρα μας, να ξεκινήσουν και αυτές να οργανώνουν beach volley ball events». Μας αναφέρει η Κυρία Πετρίδου Βασιλική, διευθύνων σύμβουλος της Luxurios Island Experience.
![Η γιορτή του Beach Volley στην Ίο Η γιορτή του Beach Volley στην Ίο](/image/hor_small/48/mmp-6315.jpg)
Επίσης πρέπει να τονιστεί η πολύτιμη βοήθεια της περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, του υπουργείου Αθλητισμού καθώς και του τηλεοπτικού σταθμού Action24 που με την άρτια παραγωγή έδειξε Liveτους αγώνες όλη την τελευταία ημέρα και έστειλε την εικόνα των αγώνων σε περίπου 80 χώρες.
![Η γιορτή του Beach Volley στην Ίο Η γιορτή του Beach Volley στην Ίο](/image/hor_small/48/mmp-6162.jpg)
Στην ναυαρχίδα της διοργάνωσης ,το παγκόσμιο τουρνουά Ios Future Pro, πήραν μέρος πάνω από 200 αθλητές από 32 χώρες. Στο νησί της Ίου έφτασαν αθλητές από όλη την Ευρώπη, τον Καναδά, την Αυστραλία, την Ιαπωνία, την Αμερική, την Αργεντινή. Οι αγώνες είχαν διάρκεια 4 μέρες, οι αθλητές όμως είχαν αρχίσει να έρχονται ,με όλο το προπονητικό τους team, 3-4 μέρες πιο νωρίς ώστε να προπονηθούν στις εγκαταστάσεις οι οποίες βρίσκονται στην υπέροχη παραλία του Μυλοπότα. Πρόκειται για ένα από τα ελάχιστα παγκόσμια τουρνουά το οποίο διεξάγεται σε παραλία με φυσική άμμο και όχι σε κάποια πλατεία η κλειστό γήπεδο με αποστειρωμένες συνθήκες. Αυτό αποτελεί και την μοναδικότητα του τουρνουά που πλέον είναι γνωστό σε όλο το κόσμο για το μοναδικό σε ομορφιά τοπίο , την πιο ζεστή φιλοξενία, αλλά και τις καιρικές συνθήκες οι οποίες αλλάζουν τα δεδομένα όσον αφορά τις δυναμικότητες των ομάδων. Η διοργάνωση έχει βραβευτεί τα τελευταία 4 χρόνια και θεωρείται από την CEV( Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία) και FIVB (Παγκόσμιο Ομοσπονδία) ως η καλύτερη διοργάνωση futuresστο κόσμο.
![Η γιορτή του Beach Volley στην Ίο Η γιορτή του Beach Volley στην Ίο](/image/hor_small/48/mmp-6413.jpg)
Στο παγκόσμιο πήραν επίσης μέρος και οι εθνικές μας ομάδες , 4 Ανδρικές και 4 Γυναικείες, στις οποίες δόθηκε η ευκαιρία να αναμετρηθούν με αθλητές και αθλήτριες υψηλού επιπέδου. Οι άνδρες τα πήγαν καλύτερα και 2 ομάδες μας προκρίθηκαν στα προημιτελικά και 1 στα ημιτελικά. Στις γυναίκες δυστυχώς δεν τα πήγαμε και τόσο καλά και οι ομάδες μας αποκλείστηκαν στην φάση των ομίλων. Νικητές της διοργάνωσης στους Άντρες αναδείχθηκε η ομάδα του Ισραήλ που νίκησε στο τελικό την ομάδα της Γερμανίας . Στις γυναίκες νικήτριες ήταν οι Γερμανίδες που νικήσαν στο τελικό την ομάδα από την Αυστραλία.
![Η γιορτή του Beach Volley στην Ίο Η γιορτή του Beach Volley στην Ίο](/image/ver_small/48/mmp-7431-2.jpg)
Τα side events είναι μια ακόμα καινοτομία που μόνο η διοργάνωση της Ίου κάνει. Οι αθλητές απόλαυσαν ένα υπέροχο sunset party στο μοναδικό Pathos club and restaurant όπως και μια γεμάτη ενέργεια και χορό συναυλία από τους Incoστο closing partyπου έγινε στο Free Beachbar με την υποστήριξη της Bacardi.
![Η γιορτή του Beach Volley στην Ίο Η γιορτή του Beach Volley στην Ίο](/image/hor_small/48/sunset-party.jpg)
Φέτος τους αγώνες τίμησαν με την παρουσία του ο Αναπληρωτής υπουργός Αθλητισμού Γιάννης Βρούτσης , η έπραχος Θήρας, η πρώην πρωταθλήτρια Ευρώπης Beach Volley Βάσω Καραντάσιου, η πρωταθλήτρια της Κολύμβησης Κέλλυ Αραούζου η οποία κατάγεται από την Ίο, και ο Δήμαρχος του νησιού Γκίκας Γκίκα.
![Η γιορτή του Beach Volley στην Ίο Η γιορτή του Beach Volley στην Ίο](/image/hor_small/48/mmp-7451.jpg)
Πριν το παγκόσμιο διεξήχθη για 4 μέρες και το πανελλήνιο πρωτάθλημα στο οποίο έλαβαν μέρος 60 ομάδες . Πρόκειται για την διοργάνωση που γίνεται ασταμάτητα εδώ και 7 χρόνια , η μοναδική που δεν σταμάτησε ούτε με τον covid.
![Η γιορτή του Beach Volley στην Ίο Η γιορτή του Beach Volley στην Ίο](/image/ver_small/48/mmp-7463-2.jpg)
Τέλος μετά το παγκόσμιο ξεκίνησε το Beach volley camp το οποίο διοργανώθηκε από την sports vacation Greeceκαι είχε διάρκεια 1 εβδομάδα . Κορυφαίοι προπονητές οργάνωσαν προπονήσεις στις οποίες συμμετείχαν άτομα διαφόρων επιπέδων που ήθελαν να συνδυάσουν Beachvolley με τις διακοπές τους. Οι συμμετέχοντες ήταν από όλο το κόσμο αλλά και την Ελλάδα.
![Η γιορτή του Beach Volley στην Ίο Η γιορτή του Beach Volley στην Ίο](/image/hor_small/48/mmp-7819.jpg)
Ο Ιούνιος είναι ένας μήνας όχι τόσο δυνατός σε τουρισμό για το την Ίο. Η συγκεκριμένη διοργάνωση κατάφερε να φέρει πάνω από 500 άτομα στο νησί τα οποία έμειναν για αρκετές μέρες σε ξενοδοχεία στην ευρύτερη περιοχή του Μυλοπότα και φυσικά άφησαν αρκετά χρήματα στο νησί. Αρκετές επιχειρήσεις αύξησαν τους τζίρους τους την εποχή εκείνη και το νησί γέμισε ζωή , νιάτα και αθλητισμό. Είναι πολύ σημαντικό να τονιστεί ότι οι αθλητές μαγεμένοι από την ομορφιά του νησιού διαφήμισαν μέσο social media την τοποθεσία σε εκατομμύρια followers, ένα σημαντικό Promotionγια τον τόπο η αξία του οποίου δεν μπορεί να εκτιμηθεί. Αυτή είναι η δύναμη του αθλητισμού και πρέπει να γίνει οδηγός ανάπτυξης και άλλων νησιών και περιοχών ώστε να μεγαλώσουν την τουριστική τους περίοδο.