Η απάντηση Κασσελάκη για την αστυνομική συνοδεία – Παραιτούμαι της φρουράς, μου κάνουν βρώμικο πόλεμο
![Caption Caption](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/10/kasselaki-scaled-OJIzA.jpg)
Με ανάρτησή του στο facebook o Στέφανος Κασσελάκης δίνει τη δική του απάντηση σε δημοσιεύματα που κυκλοφόρησαν σήμερα Παρασκευή και αναφέρουν ότι ζήτησε αστυνομική συνοδεία για τον ίδιο και για τον σύντροφό του.
Όπως αναφέρει, του έχει διατεθεί αστυνομική φύλαξη από τη Γενική Διεύθυνση Επίσημων και Ευπαθών Στόχων καθώς έκρινε ότι την δικαιούται μέχρι το πέρας των εσωκομματικών εκλογών του ΣΥΡΙΖΑ – ΠΣ, λόγω των περιοδειών και δημόσιων εμφανίσεων που ενέχουν αυξημένο κίνδυνο.
Ο ίδιος όπως αναφέρει, παραιτείται της αστυνομικής φρουράς που διέταξε η Πολιτεία, ενώ τονίζει ότι πληρώνει ο ίδιος τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής του αστυνομικού, γιατί δε θέλει να επιβαρύνει ούτε ένα ευρώ το Δημόσιο.
Η ανάρτησή του
Έχω δεχτεί με στωικότητα χιλιάδες ακραία ομοφοβικά μηνύματα καθώς και απειλές για τη ζωή μου.Σήμερα, διαπλεκόμενα ΜΜΕ, συνεχίζοντας τον βρόμικο πόλεμο εναντίον μου, βγήκαν και είπαν ότι «ο Κασσελάκης κυκλοφορεί με τρεις αστυνομικούς!», αναφερόμενα «σε εύλογες απορίες».
Όλα στο φως πάντα από μένα!
Με το πρώτο έγγραφο που επισυνάπτω, η Γενική Διεύθυνση Επίσημων και Ευπαθών Στόχων έκρινε ότι δικαιούμαι αστυνομική φύλαξη, μέχρι το πέρας των εσωκομματικών εκλογών του ΣΥΡΙΖΑ – ΠΣ, προφανώς λόγω των περιοδειών και δημόσιων εμφανίσεων που ενέχουν αυξημένο κίνδυνο.
Παρότι η αστυνομική συνοδεία ακολουθεί οπουδήποτε τα φυλασσόμενα πρόσωπα με έξοδα του Κράτους, εγώ δεν το δέχθηκα και πλήρωσα ο ίδιος τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής του αστυνομικού, γιατί δε θέλω να επιβαρύνω ούτε ένα ευρώ το Δημόσιο.
Στο δεύτερο έγγραφο παραθέτω το τιμολόγιο της διαμονής, ενώ τη Δευτέρα θα έχω στα χέρια μου και το τιμολόγιο των εισιτηρίων.
Τα ΜΜΕ έχουν «εύλογες απορίες» που ένα πρόσωπο το οποίο έχει δεχτεί τόσο έντονο ομοφοβικό μίσος, θα έχει αστυνομική φρουρά για 10 ως 17 μέρες, όσο δηλαδή διαρκεί η προεκλογική περίοδος για Πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ.
Παραιτούμαι λοιπόν της αστυνομικής φρουράς που διέταξε η Πολιτεία να μου διατεθεί. Και στο εξής τα ΜΜΕ που ρίχνουν λάσπη εναντίον μου για να στηρίξουν το σύστημα Μητσοτάκη, θα είναι υπεύθυνα για οτιδήποτε συμβεί σ’ εμένα και την οικογένειά μου.