Συγκινεί η κόρη του Γιάννη Ιωαννίδη στον επικήδειο της – «Κοουτσάρα μου το παιχνίδι δεν τελείωσε» [pics&vid]
![Caption Caption](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/12/kideia-ioannidis-exo.jpg)
Το μεσημέρι της Πέμπτης έγινε η επιμνημόσυνη δέηση για τον Γιάννη Ιωαννίδη, στον Άγιο Ιωάννη Βούλας, σε μια τελετή ανοιχτή για τον κόσμο.
Παρόντες οι συγγενείς αλλά και όλοι οι φίλοι του από τον πολιτικό και μπασκετικό κόσμο.
Ο Γιάννης Ιωαννίδης «έφυγε» από τη ζωή, χθες Τετάρτη 4/10, σε ηλικία 78 ετών. Σήμερα, πραγματοποιείται επιμνημόσυνη δέηση, με την τελετή να είναι ανοιχτή για τον κόσμο.
Η ταφή του θα γίνει την Παρασκευή στη Θεσσαλονίκη.
Η οικογένειά του έφτασε λίγο μετά τις 11.30 το πρωί στον Ιερό Ναό, με τη μητέρα και την κόρη του να είναι συντετριμμένες.
Η κόρη του Γιάννη Ιωαννίδη Ελένη-Θεοδώρα, αποχαιρέτησε τον πατέρα της σε έναν συγκινητικό επικήδειο.
Κλείνοντας διάβασε στίχους από το αγαπημένο τραγούδι του πατέρα της «Καμιά φορά» της Μαρινέλας.
Ο συγκινητικός επικήδειος
«Στέκομαι εδώ σήμερα και σε κοιτώ την ώρα που μπαρκάρεις για το τελευταίο σου ταξίδι. Και δεν είμαι μόνη μου. Εδώ είναι όλοι για να σου πούνε το τελευταίο “αντίο”, να σου φωνάξουν σιωπηλά το πόσο σε αγαπάμε και τι θα σημαίνεις πάντα για την οικογένειά σου, το μπάσκετ, για τον αθλητισμό, για ολόκληρη την Ελλάδα.
Έφυγες νωρίς και ένδοξα μπαμπά. Έφυγες, αλλά πάλεψες με γενναιότητα, όπως το έκανες σε όλη σου τη ζωή. Στάθηκες στις επάλξεις, πολέμαγες σαν θηρίο, δεν φοβόσουν κανέναν και τίποτα. Ήσουν γεννημένος νικητής και ατρόμητος. Και τώρα που σε αποχαιρετάμε, πάλι αγέρωχο σε βλέπω μπροστά μου.
Δάκρυα αυλακώνουν τα πρόσωπά μας, σήμερα που σου λέμε το “αντίο” αλλά υπάρχει και ο αντίλογος και η παρηγοριά. Θρηνούμε που σε χάσαμε, μα χαιρόμαστε κιόλας επειδή ζήσαμε μαζί σου, μεγαλώσαμε μαζί σου, βαδίσαμε στις στράτες που χάραξες, ακολουθήσαμε τις οδηγίες που μας έδινες.
Πάντοτε ζητούσες να σε προσφωνούν κόουτς και τίποτε άλλο. Κοουτσάρα μου θα σου πω κάτι. Το παιχνίδι δεν τελείωσε, απλώς πήρες ένα τάιμ άουτ για να το συνεχίσεις στα επουράνια γήπεδα, περνώντας στην αθανασία. Ένα τραγούδι της αγαπημένης σου Μαρινέλας λέει “θέλω να αλλάξω ουρανό, μα δεν, μα δεν υπάρχουν δρόμοι”. Εσύ όμως μπαμπά μου τους βρήκες αυτούς τους δρόμους».
Δείτε τις φωτογραφίες.
Από πλευράς των κομμάτων ήταν Υφυπουργός αθλητισμού Γιάννης Βρούτσης και ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Γιώργος Καραμέρος.