Γλυφάδα: Εξουδετερώθηκε επιτυχώς η βόμβα του Β' Παγκοσμίου Πολέμου
![Εξουδετέρωση βόμβας Β' Παγκοσμίου Πολέμου στη Γλυφάδα/φωτό eurokinissi Εξουδετέρωση βόμβας Β' Παγκοσμίου Πολέμου στη Γλυφάδα/φωτό eurokinissi](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/14/glyfada-bomb-eurokinissi26102023.jpg?crop=1920,1188,0,0)
Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε στις 10:15 το πρωί της Πέμπτης 26/10, η εξουδετέρωση της βόμβας του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου που εντοπίστηκε κατά τη διάρκεια των εργασιών ανάπλασης στο Ελληνικό.
Η απενεργοποίηση της βόμβας βάρους 226 κιλών (500 λίβρες) από τα στελέχη του Τάγματος Εκκαθάρισης Ναρκοπεδίων Ξηράς (ΤΕΝΞ) έγινε με τη χρήση θερμίτη και χωρίς να απαιτηθεί έκρηξη.
![Επιχείρηση εξουδετέρωσης βόμβας του Β Επιχείρηση εξουδετέρωσης βόμβας του Β](/image/original/14/glyfada-bomb26102023.jpg)
Η στιγμή της εξουδετέρωσης της βόμβας στη Γλυφάδα: