Γκενκ - ΑΕΚ 0-2: Άρεσε η ομάδα του Αλμέιδα
Η ΑΕΚ έκανε ντεμπούτο στη νέα σεζόν με νίκη 2-0 επί της Γκενκ στο Βέλγιο. Ο Ματίας Αλμέιδα έκανε την πρώτη εμφάνισή του στον πάγκο της Ένωσης παρατάσσοντας την ομάδα με 3-5-2 και δίνοντας ντεμπούτο και στα τρία νέα πρόσωπα της μεσαίας γραμμής, Ορμπελίν Πινέδα, Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς και Γενς Γιόνσον.
Αυτογκόλ το πρώτο γκολ της σεζόν για την ΑΕΚ, ο Σίμος Μήτογλου έκανε το 2-0 στο 1ο ημίχρονο, ενώ ο Γιώργος Αθανασιάδης απέκρουσε πέναλτι του Σίριλ Ντέσερς.