Γιάννης Σγουρός: Διέγραψε τον Μιχάλη Μπέλλα μετά το ομοφοβικό σχόλιο για Κασσελάκη
![Επετειακή εκδήλωση της παράταξης του Γιάννη Σγουρού "Ανεξάρτητη Αυτοδιοίκηση Αττικής" για την συμπλήρωση 20 χρόνων αυτοδιοικητικής διαδρομής, Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023.
(ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ/EUROKINISSI) Επετειακή εκδήλωση της παράταξης του Γιάννη Σγουρού "Ανεξάρτητη Αυτοδιοίκηση Αττικής" για την συμπλήρωση 20 χρόνων αυτοδιοικητικής διαδρομής, Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023.
(ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ/EUROKINISSI)](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/10/5805719-scaled.jpg)
Ο υποψήφιος περιφερειάρχης Αττικής Γιάννης Σγουρός, διέγραψε τον Μιχάλη Μπέλλα από την παράταξη «Αττική Ανεξάρτητη Αυτοδιοίκηση», μετά το σάλο που ξέσπασε από την απαράδεκτη ομοφοβική και χυδαία επίθεσή του στον Στέφανο Κασσελάκη.
Ο Γιάννης Σγουρός μίλησε για ομοφοβικές και χυδαίες δηλώσεις.
Όπως αναφέρεται στην επίσημη ανακοίνωση,
«Διαγράφεται ο Μιχάλης Μπέλλας από την παράταξη «Αττική Ανεξάρτητη Αυτοδιοίκηση»
Ο υποψήφιος περιφερειακός σύμβουλος κ. Μιχάλης Μπέλλας με τις απαράδεκτες και προκλητικές δημόσιες αναρτήσεις του έθεσε εαυτόν εκτός της παράταξής μας, από την οποία και διαγράφεται άμεσα.
Τέτοιου είδους ομοφοβικές και χυδαίες δηλώσεις από όπου κι αν προέρχονται δεν μπορεί να γίνονται αποδεκτές παρά μόνον να καταδικάζονται απερίφραστα».
Υ.Γ: Η παράταξή μας έχει δημιουργική ιστορία 20 ετών στην αυτοδιοίκηση. Πορεύθηκε πάντα με αρχές και αξίες, με σεβασμό στους θεσμούς και τα δικαιώματα των πολιτών τα οποία υπερασπίζεται καθημερινά. Συνεπώς δεν δεχόμαστε υποδείξεις από κανέναν…
Την ομοφοβική επίθεση κατά του Στέφανου Κασσελάκη με αναρτήσεις στο Facebook από τον υποψήφιο περιφερειακό σύμβουλο του Γιάννη Σγουρού, Μιχάλη Μπέλλα, κατήγγειλε νωρίτερα ο Γιώργος Ιωακειμίδης.
Ο υποψήφιος Περιφερειάρχης Αττικής ζήτησε με ανάρτησή του στο ίδιο κοινωνικό δίκτυο την άμεση αποδοκιμασία και αποπομπή από τον Γιάννη Σγουρό.
«Η χυδαία και ομοφοβική ανάρτηση του υποψηφίου περιφερειακού συμβούλου του κ. Σγουρού, Μιχάλη Μπελλα, απλά επιβεβαιώνει ότι ο ρατσισμός και η ομοφοβία δεν περιορίζονται μόνο στη Ακροδεξιά. Είναι χρέος όλων μας αντίστοιχα φαινόμενα να απομονώνονται και να καταδικάζονται χωρίς αστερίσκους. Το ελάχιστο που περιμένουμε είναι η άμεση αποδοκιμασία και αποπομπή του από τον κ. Σγουρό», έγραψε στον προσωπικό του λογαριασμό στο Facebook ο Γιώργος Ιωακειμίδης, παραθέτοντας τις αναρτήσεις του κ. Μπέλλα.