Ανεξέλεγκτη παραμένει η μεγάλη φωτιά στην Εύβοια - Τραυματίστηκε πυροσβέστης
Μεγάλη κινητοποίηση από την Πυροσβεστική με δεκάδες εναέρια μέσα να πραγματοποιούν ρίψεις νερού.
![Φωτ.: Intime Φωτ.: Intime](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/50/4341029.jpg?crop=1910,1181,0,154)
Συναγερμός έχει σημάνει στην Πυροσβεστική από μεγάλη φωτιά που ξέσπασε γύρω στις 15:17 σε δασική έκταση στην Εύβοια. Η πυρκαγιά μαίνεται σε περιοχή ανάμεσα στους οικισμούς Πετριές και Κριεζά στον δήμο Κύμης-Αλιβερίου και έχει λάβει μεγάλες διαστάσεις, με αποτέλεσμα να έχουν κινητοποιηθεί ισχυρές δυνάμεις της Πυροσβεστικής.
Αξίζει να σημειωθεί πως οι ισχυροί άνεμοι που πνέουν στην περιοχή -εντάσεως 4 μποφόρ με ριπές 7 μποφόρ- έχουν δημιουργήσει και ένα νέο μέτωπο με κατεύθυνση προς τον κάμπο του Δύστου.
Ισχυρές πυροσβεστικές δυνάμεις προσπάθησαν να τη σταματήσουν κατά μήκος της εθνικής οδού, όμως η φωτιά πέρασε και ήδη αναπτύσσει μεγάλο μέτωπο μέσα στον κάμπο του Δύστου. Το άλλο μέτωπο της φωτιάς κινείται με γρήγορους ρυθμούς από τις Πετριές προς τα Κριέζα.
Ήδη στην περιοχή έχουν μεταφερθεί και σκαπτικά μηχανήματα αλλά και υδροφόρα οχήματα των ΟΤΑ και της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας.
![whatsapp-image-2024-07-29-at-164544.jpeg?v=1 whatsapp-image-2024-07-29-at-164544.jpeg?v=1](/image/ver_small/50/whatsapp-image-2024-07-29-at-164544.jpeg?v=1)
Μάλιστα, σύμφωνα με την τοπική ιστοσελίδα evima.gr, ένας πυροσβέστης τραυματίστηκε στην προσπάθεια κατάσβεσης και μεταφέρθηκε με εγκαύματα στο κέντρο υγείας Αλιβερίου με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ.
Νωρίτερα, στις φλόγες τυλίχθηκε φορητή – κινητή πυροσβεστική μονάδα του Αλιβερίου. Το πυροσβεστικό όχημα κάηκε ολοσχερώς χωρίς ευτυχώς να υπάρχουν θύματα.
Σύμφωνα με πληροφορίες, η ταχύτητα με την οποία κινείται η φωτιά, αλλά και η ένταση των ανέμων, οδήγησε την Αστυνομία στο να κλείσει δρόμους προληπτικά, έτσι ώστε να κινούνται πιο γρήγορα τα πυροσβεστικά οχήματα αλλά και να μην κινδυνεύσουν πολίτες.
Ειδικότερα, έχει κλείσει ο δρόμος που συνδέει την κεντρική με τη Νότια Εύβοια, από τα Λέπουρα προς την Κάρυστο, αλλά και ο δρόμος που συνδέει τις Πετριές με την παραλία των Αγίων Αποστόλων.
![whatsapp-image-2024-07-29-at-164544.jpeg?v=1 whatsapp-image-2024-07-29-at-164544.jpeg?v=1](/image/ver_small/50/whatsapp-image-2024-07-29-at-164544.jpeg?v=1)
Μπαράζ μηνυμάτων από το 112
Μάλιστα, εξαιτίας της έκτασης που έχει λάβει το πύρινο μέτωπο στέλνονται κατά... ριπάς μηνύματα από τον αριθμό έκτακτης ανάγκης 112.
Σύμφωνα με τα τελευταία μηνύματα από το 112, καλούνται να εκκενώσουν όσοι βρίσκονται στον οικισμό Κριεζά προς Βέλος και όσοι βρίσκονται στις Πετριές προς Αγίους Αποστόλους.
Νωρίτερα, έχει σταλεί προειδοποιητικό μήνυμα από το 112 σε όσους βρίσκονται στην περιοχή να παραμείνουν σε ετοιμότητα.
Σύμφωνα με την Πυροσβεστική, ολοένα και ενισχύονται οι δυνάμεις που προσπαθούν να ελέγξουν το πύρινο μέτωπο, ενώ αυτή τη στιγμή επιχειρούν στην περιοχή 189 πυροσβέστες με 56 οχήματα και 9 ομάδες πεζοπόρων, ενώ ρίψεις νερού πραγματοποιούν 16 αεροσκάφη και 9 ελικόπτερα, εκ των οποίων τα δύο έχουν συντονιστικό ρόλο. Συνδράμουν επίσης υδροφόρες ΟΤΑ και μηχανήματα έργου του ΓΕΕΘΑ.
![Φωτ.: Intime Φωτ.: Intime](/image/hor_small/50/4341019.jpg)
Ακόμη, σύμφωνα με την Πυροσβεστική έχει ενημερωθεί για ανάλογες ενέργειες και το Λιμενικό Σώμα ενώ στην περιοχή έχουν αναπτυχθεί δυνάμεις της ΕΛΑΣ για να διευκολύνουν στην απομάκρυνση των κατοίκων. Ο συντονισμός όλων των δυνάμεων πραγματοποιείται από το Κινητό Επιχειρησιακό Κέντρο ΟΛΥΜΠΟΣ.
Λόγω της φωτιάς στην Εύβοια, η Αστυνομία έχει διακόψει προσωρινά την κυκλοφορία των οχημάτων στην επαρχιακή οδό Λεπούρων-Καρύστου από το ύψος Κριεζών έως τα Κόσκινα, καθώς επίσης και στην επαρχιακή οδό Πετριών-Αγίων Αποστόλων.
Μάλιστα, απευθύνεται έκκληση στους οδηγούς να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στο συγκεκριμένο σημείο και να ακολουθούν τις εντολές των τροχονόμων.
Μεγάλος είναι ο πύρινος εφιάλτης στην Εύβοια τους θερινούς μήνες καθώς οι φωτιές αποτελούν συχνό φαινόμενο τα καλοκαίρια οι πυρκαγιές.
Σημειώνεται πως μια μεγάλη φωτιά ξέσπασε επίσης το απόγευμα της Τρίτης 16 Ιουλίου 2024 σε δασική περιοχή στην Εύβοια, στα Ψαχνά, στην περιοχή Κοντοδεσπότι. Η έκταση που έκαιγε η φωτιά ήταν μεγάλη και ήταν δύσκολη η κατάσβεση της μιας και έπνεαν ισχυροί άνεμοι στην περιοχή. Ήταν η δεύτερη φορά που πήγε να καεί η περιοχή σε διάστημα ενός μήνα.
![Φωτ.: Eurokinissi Φωτ.: Eurokinissi](/image/hor_small/50/6282728.jpg)
![Φωτ.: Eurokinissi Φωτ.: Eurokinissi](/image/hor_small/50/6282727.jpg?v=0)