Ελλάδα - Καναδάς 53-60 (3η περ.): Η «γαλανόλευκη» πρεμιέρα στους Ολυμπιακούς Αγώνες [vids]
Ελλάδα και Καναδάς διασταυρώνουν τα ξίφη τους στο πλαίσιο της πρεμιέρας της φάσης των ομίλων του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ στη Γαλλία.
![rEUTERS rEUTERS](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/50/eikona-viber-2024-07-27-22-45-10-628.jpg?crop=1600,990,0,100)
- Ελλάδα: 7/13 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 6/8 βολές, 15 ριμπάουντ (13-2), 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 8 λάθη, 15 φάουλ. Αντετοκούνμπο στους 16 πόντους.
Καναδάς: 10/17 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 16/20 βολές, 17 ριμπάουντ (14-3), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 4 λάθη, 11 φάουλ. Μπάρετ στους 13 πόντους.
- Χωρίς να φορτσάρουν όπως έκαναν στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Καναδάς ξεφεύγει και πάλι, μετατρέποντας το 34-39 σε 38-48. Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
- Με μικρά ξεσπάσματα στην επίθεση, η Εθνική ψαλιδίζει τις διαφορές των Καναδών, όμως θα χρειαστεί ακόμα περισσότερη συνέπεια, συγκέντρωση και αποφυγή εξεζητημένων αποφάσεων.
- Η επιθετική παραγωγικότητα έχει πέσει ξανά για την Εθνική ομάδα η οποία βλέπει και πάλι τον Καναδά να ξεφεύγει με διψήφια τιμή (27-37) πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο.
- Αναθάρρησε η Εθνική μας ομάδα η οποία βελτίωσε την κυκλοφορία της, καθάρισε το μυαλό της, βρήκε ελεύθερα μακρινά σουτ τα οποία και εκμεταλλεύτηκε για να μετατρέψει το 9-22 σε 22-24. Τέλος 1ης περιόδου με το σκορ στο 22-26. «Ζεστός» ο Παπανικολάου από την περιφέρεια, καταλυτικός ο Μήτογλου με την είσοδό του στο παρκέ.
- Στο πεντάλεπτο, ο Καναδάς έχει εδραιώσει την κυριαρχία του όντας μπροστά με 7-19 σκοράροντας όπως θέλει και ασκώντας τρομερή πίεση στην Εθνική μας ομάδα η οποία έχει ξεκινήσει πολύ νωθρά και διστακτικά.
- Καλάθης, Γουόκαπ, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννης η αρχική πεντάδα του Βασίλη Σπανούλη. Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, Ντορτ, Μπάρετ, Μπρουκς και Πάουελ οι πρώτοι πέντε των Καναδών. Ώρα για τους εθνικούς ύμνους των ομάδων, πέντε λεπτά πριν το τζάμπολ.
- Καλησπέρα σε όλες και όλους. Η εθνική μας ομάδα μπάσκετ μπαίνει στον «χορό» των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι με στόχο την πρόκριση στην επόμενη φάση και σε μία διάκριση στην μεγαλύτερη διοργάνωση του αθλητισμού.
- Η μεγάλη στιγμή έφτασε για την «επίσημη» αγαπημένη η οποία έχει επιστρέψει και ρίχνεται στη μάχη της τελικής φάσης του τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.
Το Depth Chart της Εθνικής Ελλάδας
PG: Τόμας Γουόκαπ, Νικ Καλάθης, Δημήτρης Μωραΐτης
SG: Γιαννούλης Λαρεντζάκης, Βασίλης Τολιόπουλος
SF: Κώστας Παπανικολάου, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, Παναγιώτης Καλαϊτζάκης
PF: Γιάννης Αντετοκούνμπο, Ντίνος Μήτογλου, Νίκος Χουγκάζ
C: Γιώργος Παπαγιάννης
Προπονητής: Βασίλης Σπανούλης
Το Depth Chart του Καναδά
PG: Τζαμάλ Μάρεϊ, Άντριου Νέμπχαρντ
SG: Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, Λου Ντορτ
SF: Αρ Τζέι Μπάρετ, Νικέιλ Αλεξάντερ-Γουόκερ
PF: Ντίλον Μπρουκς, Τρέι Λάιλς
C: Ντουάιτ Πάουελ, Κέλι Ολίνικ, Κεμ Μπιρτς, Μέλβιν Έτζιμ
Προπονητής: Τζόρντι Φερνάντεθ
Το βράδυ του Σαββάτου (27/07, 22:00, ΕΡΤ1), η Εθνική μας ομάδας διασταυρώνει τα ξίφη της με τον Καναδά στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του τουρνουά. Μια φάση ομίλων που διεξάγεται στη Λιλ, γεωγραφικά λίγο πιο πάνω από το Παρίσι, ενώ η αυλαία άνοιξε από το έτερο ζευγάρι του ομίλου μας ανάμεσα στην Αυστραλία και την Ισπανία.
Τα «καγκουρό» μπήκαν δυναμικά με το δεξί επικρατώντας με 92-80 και παίρνοντας ένα +12, με τις διαφορές να παίζουν ύψιστο ρόλο στα μετέπειτα πλασαρίσματα για την πρόκριση των ομάδων στην επόμενη φάση. Υπενθυμίζεται πως από τους τρεις ομίλους, προκρίνονται στα νοκ-άουτ οι δύο πρώτες του κάθε γκρουπ αλλά και οι δύο καλύτεροι τρίτοι των ομίλων προκειμένου να συμπληρωθεί η οκτάδα. Επομένως, στα προημιτελικά θα προκριθούν όλοι οι 1οι, όλοι οι 2οι και οι δύο από τις τρεις ομάδες που θα τερματίσουν στην 3η θέση των ομίλων.
Μετά το όνειρο της παρουσίας τους στην τελετή έναρξης την περασμένη Παρασκευή (26/07) οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη επέστρεψαν στη βάση τους στη Λιλ και είναι έτοιμοι για το αποψινό τζάμπολ απέναντι στους Καναδούς, ψάχνοντας τη νίκη που θα της δώσει ένα σημαντικό έδαφος για την μάχη της πρόκρισης σε έναν... όμιλο - θάνατο.