Εκλογές στη Χειμάρρα: Η πρώτη δήλωση Μπελέρη μετά τη νίκη του
![Caption Caption](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/6/beleris2.jpg)
Εκλογές στη Χειμάρρα: Ξέφρενοι είναι οι πανηγυρισμοί της ομογένειας για τη νίκη του προφυλακισμένου Φρέντι Μπελέρη στο δήμο της Χειμάρρας. Ο ομογενής που βρίσκεται στη φυλακή με την κατηγορία για απόπειρα εξαγοράς ψήφων, κέρδισε τον εκλεκτό του Αλβανού πρωθυπουργού, Γκιόργκι Γκόρο, με 19 ψήφους.
Στην πρώτη του δήλωση μετά το αποτέλεσμα της κάλπης, ο κ. Μπελέρης είπε στο Open:
«Νίκησε η Δημοκρατία. Κέρδισε η Χειμάρρα. Ευγνωμονώ όσους επέδειξαν λεβεντιά. Συμμερίζομαι όσους υπέκυψαν στην τρομοκρατία. Σήμερα δεν υπάρχουν νικητές και ηττημένοι, όλοι οι πολίτες της Χειμάρρας και εγώ ως δήμαρχος πρώτος μεταξύ ίσων περπατάμε ενωμένοι για να γίνουμε ακόμα πιο δυνατοί, υπερασπιζόμενοι τη Δημοκρατία και τα Ανθρώπινα Δικαιώματα».
Οι υποστηρικτές του μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων έκαναν μεγάλη συγκέντρωση στα γραφεία του στην Χειμάρρα ενώ πολύς κόσμος έχει βγει στους δρόμους.
Σημειώνεται ότι για λίγη ώρα είχε σταματήσει η καταμέτρηση ψήφων, ξεσηκώνοντας διαμαρτυρίες. Χειμαρριώτες συγκεντρώθηκαν στον χώρο όπου γινόταν η καταμέτρηση και ζητούσαν επίμονα να προχωρήσει κανονικά η διαδικασία.
«Τα κουτιά με τις ψήφους που δεν έχουν ανοιχτεί ακόμα, ανήκουν παραδοσιακά στον κύριο Μπελέρη», επισήμανε ο πρόεδρος Ομονοίας. «Απαιτούμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία», τόνισε.
Υπενθυμίζεται ότι παρατηρητές έχει αποστείλει η ελληνική πρεσβεία στα Τίρανα, όπως και ο ΟΑΣΕ.