Δυναμικό μπάσιμο της ΑΕΚ για παίκτη της Σούπερ Λιγκ
Τομ Φαν Βέερτ είναι μια από τις περιπτώσεις σουπερλιγκάτων παικτών που δεν περνούν απαρατήρητες στην ΑΕΚ.
Για τον Ολλανδό φορ υπάρχει θετικό report στην Ένωση κι αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το θυμόμαστε, όσο η θεσσαλική ομάδα τον διατηρεί στο ρόστερ της και δεν προχωρά στην (περήφανη) πώληση του. Ο 32χρονος επιθετικός διατηρεί καλή σχέση με τα δίχτυα και το γκολ πάντα… πουλάει.
Παίρνει και Ελίασον
Μία μεταγραφή από το πάνω ράφι προσπαθεί να ολοκληρώσει η ΑΕΚ για τα άκρα της επίθεσης και με απόφαση Μελισσανίδη δίνει πάνω από 2 εκατ. ευρώ στη Νιμ για το Νίκλας Ελίασον.
Η ΑΕΚ αναζητούσε για μεγάλο διάστημα την καλύτερη δυνατή λύση για τα άκρα και φαίνεται πως τη βρήκε στο πρόσωπο του Νίκλας Ελίασον. Ο Σουηδός εξτρέμ βρίσκεται ψηλά στη λίστα της “Ενωσης” από το περασμένο καλοκαίρι και είχε απασχολήσει και στο ξεκίνημα της τρέχουσας μεταγραφικής περιόδου. Παρόλα αυτά, οι απαιτήσεις της Νιμ φάνταζαν απαγορευτικές προκειμένου να ολοκληρωθεί η μεταγραφή, τα τελευταία 24ωρα, όμως, έχει ανοίξει πάλι η υπόθεση για την ΑΕΚ, η οποία προσφέρει πάνω από 2 εκατ. ευρώ στους Γάλλους και βρίσκεται πολύ κοντά σε συμφωνία.
Σημαίνοντα ρόλο στην εξέλιξη της μεταγραφή του Ελίασον παίζει η αποφασιστικότητα του Δημήτρη Μελισσανίδη. Ο μεγαλομέτοχος της ΑΕΚ έδωσε εντολή να ανοίξει διαπραγμάτευση για την αγορά του Ελίασον, με τους “κιτρινόμαυρους” να προσφέρουν πάνω από 2 εκατ. ευρώ για να φέρουν τον Σουηδό στην “Αγ. Σοφία”.
Τις τελευταίες ώρες φάνηκε να υπάρχει διάθεση και από τις δύο πλευρές για συζητήσεις, ενημερώθηκε ο Ματίας Αλμέιδα για την περίπτωση του Ελίασον και ο Αργεντινός με τη σειρά του ζήτησε να γίνει ό,τι είναι εφικτό για να αποκτηθεί ο παίκτης. Με βάση τα νέα δεδομένα, ήταν άμεση η απόφαση του Δημήτρη Μελισσανίδη, για να γίνει η κίνηση για πρόταση πάνω από 2 εκατομμύρια και να ικανοποιηθεί η επιθυμία του προπονητή. Η υπόθεση βρίσκεται πλέον σε πολύ καλό δρόμο και οι δύο ομάδες βρίσκονται πολύ κοντά σε συμφωνία.
Ο 27χρονος Ελίασον (διεθνής με τις μικρές εθνικές ομάδες της Σουηδίας) έχει συμβόλαιο με τη Νιμ ως το καλοκαίρι του 2023. Εχει αγωνιστεί στο παρελθόν σε Νόρκεπινγκ και ΑΙΚ Στοκχόλμης στη χώρα του και από εκεί έκανε το πρώτο βήμα εκτός Σουηδίας, παίζοντας στην Αγγλία για την Μπρίστολ Σίτι. Στη Γαλλία παίζει από το καλοκαίρι του 2020 και την περυσινή σεζόν (στη δεύτερη κατηγορία) είχε 39 συμμετοχές, με επτά γκολ και ισάριθμες ασίστ. Φέτος, έχει αγωνιστεί ήδη σε δύο ματς με τη Νιμ.