Die Hard: Είναι ή δεν είναι χριστουγεννιάτικη ταινία [vid]
Τα τελευταία χρόνια έχει ξεσπάσει μια διαδικτυακή διαμάχη για το εάν η ταινία: Die Hard (Πολύ Σκληρός για να Πεθάνει), με πρωταγωνιστή τον μοναδικό Bruce Willis, μπορεί να ενταχθεί στις χριστουγεννιάτικες ταινίες.
https://www.youtube.com/watch?v=jaJuwKCmJbY
Πολλοί είναι εκείνοι που θεωρούν το εμβληματικό action film των 80s ως μια ταινία που θα πρέπει να συμπεριληφθεί στις ταινίες των Χριστουγέννων (μαζί με το Home Alone, το Polar Express, Grinch κ.ά.), καθώς τα γεγονότα της τοποθετούνται χρονικά την παραμονή των Χριστουγέννων.
Το story επικεντρώνεται στον John McClane, έναν σκληροτράχηλο αστυνομικό, ο οποίος προσπαθεί να προστατεύσει τη γυναίκα του, ύστερα από την εισβολή μιας ομάδας τρομοκρατών στο χριστουγεννιάτικο πάρτι της εταιρείας της.
O σκηνοθέτης του εν λόγω blockbuster, John McTiernan, συμμετέχοντας σε ένα podcast του Empire Film αποφάσισε να πάρει θέση. Όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο δημιουργός του Die Hard, «Εμάς δεν μας πέφτει λόγος. Είναι τι πιστεύει ο κόσμος, για το ίδιο το κοινό να αποφασίσει. Εάν το κοινό θεωρεί ότι το Die Hard ανήκει στις χριστουγεννιάτικες ταινίες, τότε μας βρίσκει απολύτως σύμφωνους. Η αλήθεια πάντως είναι ότι σκοπός μας δεν ήταν να δημιουργήσουμε μια χριστουγεννιάτικη ταινία, παρόλο που η υπόθεση της διαδραματίζεται στην εορταστική περίοδο». Όπως μπορείτε να συμπεράνετε και ο σκηνοθέτης του Die Hard πετάει απλώς το μπαλάκι στους fans, αν και ο συγγραφέας του δημοφιλούς blockbuster (που οι εισπράξεις του έχουν ξεπεράσει τα 145 εκατομμύρια δολάρια), Steven E de. Souza, έχει δηλώσει στο παρελθόν ότι το θεωρεί μια κλασική ταινία των Χριστουγέννων (για αυτό μάλιστα και έχουν χρησιμοποιηθεί χριστουγεννιάτικα τραγούδια όπως το «Let it Snow» και το «Winter Wonderland».