Αυτοδιοικητικές εκλογές: Τον Γιώργο Ιωακειμίδη στην Περιφέρεια Αττικής στηρίζει ο ΣΥΡΙΖΑ ΠΣ
![Ανακοίνωση της υποψηφιότητάς του για Περιφερειάρχης Αττικής του δημάρχου Νίκαιας - Αγίου Ιωάννη Ρέντη, Γιώργου Ιωακειμίδη, Τετάρτη 29 Μαρτίου 2023.
(ΝΙΚΗ ΠΑΤΕΡΑΚΗ/EUROKINISSI) Ανακοίνωση της υποψηφιότητάς του για Περιφερειάρχης Αττικής του δημάρχου Νίκαιας - Αγίου Ιωάννη Ρέντη, Γιώργου Ιωακειμίδη, Τετάρτη 29 Μαρτίου 2023.
(ΝΙΚΗ ΠΑΤΕΡΑΚΗ/EUROKINISSI)](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/9/ioakeimidis.jpg)
Την ανεξάρτητη υποψηφιότητα του Γιώργου Ιωακειμίδη στηρίζει ο ΣΥΡΙΖΑ - Προοδευτική Συμμαχία στην Περιφέρεια Αττικής, όπως αποφασίστηκε στη χθεσινή συνεδρίαση της Πολιτικής Γραμματείας του κόμματος.
Όπως αναφέρουν κομματικές πηγές, «ο Γιώργος Ιωακειμίδης - επί χρόνια πετυχημένος Δήμαρχος Νίκαιας Ρέντη - συγκεντρώνει όλα τα χαρακτηριστικά για να συσπειρώσει ευρύτερες δυνάμεις του προοδευτικού χώρου».
Επιπλέον, κατά τις ίδιες πληροφορίες, για το Νότιο Αιγαίο το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης θα στηρίξει τη Χρύσα Καραγιάννη. Επισημαίνεται ότι ο ΣΥΡΙΖΑ ΠΣ έχει αποφασίσει επίσης τη στήριξή του για την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων στον Θεόδωρο Γαλιατσάτο, για την Περιφέρεια Ηπείρου στον πρώην βουλευτή Ιωαννίνων, Γιάννη Στέφο, για την Κρήτη στον πρώην ευρωβουλευτή και πρώην δήμαρχο του Λιμένα Χερσονήσου Ηρακλείου, Σπύρο Δανέλλη, για την Στερεά Ελλάδα στον Απόστολο Γκλέτσο, για τη Δυτική Μακεδονία στη Γεωργία Ζεμπιλιάδου.