Αστυνομικός έβγαλε όπλο σε πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού
Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, βίωσε μια αρκετά... αμήχανη και αγχωτική κατάσταση! Πιο συγκεκριμένα, ο πρώην σέντερ των «πράσινων», αυτή την περίοδο ετοιμάζεται για το Προολυμπιακό τουρνουά του Βελιγραδίου και κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου βρέθηκε με την οικογένειά του στο Σίποβο.
https://youtu.be/I0IN1EwpPrM
Εκεί, όπως αναφέρουν σερβικά Μέσα, ένας μεθυσμένος αστυνομικός τράβηξε όπλο εις βάρος του Ραντούλιτσα. Εκείνος όμως κατάφερε να τον ακινητοποιήσει και να το κλέψει, ενώ με την βοήθεια των πιο ψύχραιμων το περιστατικό έληξε με την σύλληψη του αστυνομικού.
https://youtu.be/Y9aBJni2uRg
Η καριέρα του:
Ο Ραντούλιτσα ξεκίνησε την καριέρα του παίζοντας με τις junior ομάδες ΚΚ FMP στη Σερβία. Έκανε το επαγγελματικό ντεμπούτο του με την FMP κατά τη διάρκεια της σεζόν 2005-06. Πέρασε την σεζόν 2006-07 ως δανεικός στην ΚΚ Borac Čačak και στη συνέχεια μεταφέρθηκε πίσω στην FMP.
Στις 8 Ιουλίου 2010, ο Ραντούλιτσα υπέγραψε πενταετές συμβόλαιο με την τουρκική ομάδα Εφές Πίλσεν, αλλά δόθηκε δανεικός στην Άλμπα Βερολίνου κατά τη διάρκεια της σεζόν, με την οποία έφτασε στον τελικό της γερμανικής Μπουντεσλίγκα. Στις 25 Αυγούστου 2011, ο Ραντούλιτσα δόθηκε δανεικός στην Παρτιζάν Βελιγραδίου για μία σεζόν. Στις 22 Σεπτεμβρίου 2012, ο Raduljica δόθηκε δανεικός στην ουκρανική ομάδα Azovmash για μία σεζόν.
Στις 26 Ιουλίου 2013, ο Ραντούλιτσα υπέγραψε με τους Μιλγουόκι Μπακς του ΝΒΑ. Στην πρώτη του σεζόν, ο Ραντούλιτσα έπαιξε με φειδώ για τους Μπακς, κατά μέσο όρο μόλις 9,7 λεπτά ανά παιχνίδι. Σε 48 παιχνίδια, είχε μέσο όρο 3,8 πόντους και 2,3 ριμπάουντ. Οι Μπακς είχαν ρεκόρ νικών-ηττών 15-67 εκείνη τη χρονιά.
Στις 26 Αυγούστου 2014, ο Ραντούλιτσα έγινε ανταλλαγή, μαζί με τον Carlos Delfino και με μια θέση στον δεύτερο γύρο του ντραφτ 2015, με τους Κλίπερς στο Λος Άντζελες σε αντάλλαγμα για τον Jared Dudley και μια θέση στον πρώτο γύρο του ντραφτ για το 2017 Στις 29 Αυγούστου, το 2014, διώχτηκε από τους Κλίπερς.
Στις 19 Σεπτεμβρίου 2014, ο Ραντούλιτσα υπέγραψε μονοετές εγγυημένο συμβόλαιο με τους Shandong Λιοντάρια της Κινεζικής Ένωσης Καλαθοσφαίρισης έναντι 1.5 εκατομμυρίων δολαρίων. Στις 23 Δεκεμβρίου 2014, η σύμβασή του αγοράστηκε από Shandong για $ 1.2 εκατομμύρια. Σε 14 παιχνίδια, είχε μέσο όρο 18 πόντους και 9 ριμπάουντ ανά παιχνίδι.
Στις 8 Ιανουαρίου 2015 υπέγραψε συμβόλαιο 10 ημερών με τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς. Στις 19 Ιανουαρίου, το 2015, υπέγραψε ένα δεύτερο 10ήμερο συμβόλαιο με τους Τίμπεργουλβς. Στις 28 Ιανουαρίου, έφυγε από τους Τίμπεργουλβς έχοντας παίξει σε πέντε παιχνίδια.
Στις 18 Ιουλίου, 2015 ο Ραντούλιτσα υπέγραψε συμφωνία δύο ετών με την ελληνική ομάδα του Παναθηναϊκού. Στις 4 Δεκεμβρίου 2015, είχε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του στην Ευρωλίγκα με 25 πόντους κόντρα στην Μπαρτσελόνα στη νίκη με 93-86. Με τους πράσινους κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος κόντρα στον Φάρο Κερατσινίου. Μετά από μία σεζόν, χώρισε τους δρόμους τους με την ομάδα.
Στις 15 Ιουλίου, το 2016 ο Ραντούλιτσα υπέγραψε συμφωνία δύο ετών με την ιταλική ομάδα EA7 Emporio Armani Milano. Στις 19 Φλεβάρη κατέκτησε το Κύπελλο Ιταλίας. Την 1η Ιουνίου 2017 η Αρμάνι Μιλάνο έλυσε τη συνεργασία της με τον Ραντούλιτσα, με την ιταλική ομάδα να καταβάλει ως αποζημίωση το ποσό των 250.000 ευρώ στον 29χρονο σέντερ. Στο πρωτάθλημα της Ιταλίας ο Σέρβος διεθνής είχε κατά μέσο όρο 6,8 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ αντίστοιχα στην Ευρωλίγκα είχε 8,1 πόντους και 3,2 ριμπάουντ.
Στις 9 Ιουνίου ο Ραντούλιτσα συμφώνησε να συνεχίσει την καριέρα του στο πρωτάθλημα της Κίνας με την φανέλα των Τζιανγκζού Ντράγκονς. Την πρώτη του χρονιά στο CBA μέτρησε 21.8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2.8 ασίστ και 1.6 κλεψίματα κατά μέσο όρο. Το 2018 ανανέωσε για ακόμη δυο χρόνια με την ομάδα των Δράκων. Τη σεζόν 2019-20 είχε 25,4 πόντους, 9,8 ριμπάουντ, 2,6 ασίστ, 1,2 κλεψίματα και 0,9 τάπες στη CBA.
Στις 3 Σεπτεμβρίου 2020, συμφώνησε με τους Ζετζιάνγκ Λάιονς, παραμένοντας στην Κίνα.