Άγρια κόντρα Αλέξη Κούγια - Κλέωνα Γρηγοριάδη
Κοινή μήνυση και αγωγή κατά του συνηγόρου υπεράσπισης του Δημήτρη Λιγνάδη, Αλέξη Κούγια, προτίθεται να καταθέσει ο βουλευτής του ΜέΡΑ25, Κλέων Γρηγοριάδης, μαζί με την πρώην σύζυγό του και την κόρη τους, έπειτα από αναφορά του δικηγόρου στο πρόσωπό του και στην οικογένειά του στην αγόρευσή του.
Ο Αλέξης Κούγιας, κατά την αγόρευσή του την περασμένη Τρίτη, είπε συγκεκριμένα:
«Οι βουλευτές του κόμματος ΜέΡΑ25 (υποψήφιος βουλευτής ο κος Βλάχος) Κλέων Γρηγοριάδης, έχω υπάρξει δικηγόρος του, η μητέρα του παιδιού του τον κατηγόρησε, μια φανταστική μητέρα, ότι αποπλάνησε το παιδί του. Δεν είδε το παιδί του χρόνια μέχρι να απαλλαγεί και έκανα ερώτηση, και τρέχανε στα δικαστήρια και αυτός και μια δυστυχισμένη μητέρα. Την ίδια μέρα τρέχαμε για την υπόθεση Λιγνάδη».
Μετά από αυτή την αναφορά, μέσω του λογαριασμού του στο Facebook, o Κλέων Γρηγοριάδης ανακοινώνει τα εξής:
«Ο κύριος Αλέξης Κούγιας κατά την αγόρευσή του στη δίκη Λιγνάδη, επιχείρησε να σπιλώσει την τιμή και την υπόληψη της οικογένειάς μας. Στα εξωφρενικά του ψέματα εναντίον μας, απαντάμε με κοινή μας μήνυση και αγωγή σε βάρος του. Τυχόν ποσό που θα επιδικασθεί ως αποζημίωση, θα αποδοθεί εν συνόλω στη ΛΟΑΤΚΙ+ κοινότητα.
Ναταλία Γρηγοριάδη
Βασιλική Μιχαλοπούλου
Κλέων Γρηγοριάδης»
Έκανα λάθος με Κλέωνα Γρηγοριάδη, εννοούσα τον Αίαντα Μανθόπουλο
«Στην αγόρευσή μου, στην υπόθεση Λιγνάδη, χρησιμοποίησα ως παράδειγμα θύματος συκοφαντικής δυσφημήσεως τον Κλέωνα Γρηγοριάδη». Αυτό αναφέρει σε δήλωσή του ο γνωστός ποινικολόγος, Αλέξης Κούγιας.
Στην δήλωσή του αναφέρει επίσης ότι:
«Η αλήθεια είναι ότι, εκ παραδρομής και λόγω κυρίως του μικρού ονόματός του, Κλέων, έκανα λάθος, γιατί, όπως με ενημέρωσαν παλιοί συνεργάτες του γραφείου μου, δεν ήταν ο Κλέων Γρηγοριάδης αυτός, που τον συκοφάντησε και δεν του επέτρεπε να δει το παιδί του η πρώην σύντροφός του, αλλά ο γνωστός ηθοποιός και ανιψιός της μεγάλης διεθνούς ηθοποιού Ειρήνης Παππά, η οποία και τον εμπιστεύτηκε στις νομικές μου υπηρεσίες, Αίας Μανθόπουλος.
Θα επικοινωνήσω και προσωπικά με τον κύριο Γρηγοριάδη ώστε να μην υπάρχει καμιά παρεξήγηση μεταξύ μας. Δεν θέλω πότε να δημιουργείται οτιδήποτε ή να ισχυρίζομαι οτιδήποτε χωρίς να είναι αιτιολογημένο».
Και καταλήγει: «Η συσχέτιση δυστυχώς οφείλεται στα μικρά ονόματα των δυο ηθοποιών, Κλέων και Αίας, τα οποία έχουν και τα δυο ιστορική προέλευση».