Άγιαξ - Παναθηναϊκός 0-1 (105'): Ο τεράστιος επαναληπτικός του «τριφυλλιού» στο Άμστερνταμ [vid]
Η κρίσιμη ρεβάνς του Παναθηναϊκού στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» απέναντι στον Άγιαξ, για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.
![INTIME INTIME](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/51/4355014-1.jpg?crop=1010,625,0,0)
- Τέλος στο πρώτο μέρος και «σέντρα» στο δεύτερο της παράτασης. Κούραση, άγχος, νευρικότητα ουσιαστικά είδαμε μόνο, με τους παίκτες να «πιάνονται» στα χέρια στο τέλος και τον Άγγλο διαιτητή να μοιράζει κάρτες. «Παγωμένη», πάντως, η ατμόσφαιρα στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα», μπορείς να ακούσεις μία... καρφίτσα να πέφτει.
- Παραλίγο να βάλει και δεύτερο γκολ ο Τετέ στο 98', η μπάλα βρήκε στο πόδι του Μπας και κατέληξε δίπλα από το δοκάρι. Κίτρινη κάρτα στον Μαντσίνι στο 105', ο οποίος θα χάσει το πρώτο ματς των play-off. Είτε αυτό θα είναι στο Europa League απέναντι στη Γιαγκελόνια, είτε στο Conference League κόντρα στη Λανς.
- «Σέντρα» στο πρώτο μέρος της παράτασης, υπενθυμίζεται πως αν παραμείνει νίκη με ένα γκολ διαφορά για τον Παναθηναϊκό, θα οδηγηθούμε στα πέναλτι! Πεσμένος στο χορτάρι από ενοχλήσεις ο Τάσος Μπακασέτας, ο Ζέκα τον αντικαθιστά στο 97' και ο Ντιέγκο Αλόνσο κλείνει τις αλλαγές του.
- Τέλος! Ο Παναθηναϊκός στέλνει το ματς στην παράταση χάρις στο γκολ του Τετέ στο 89ο λεπτό, όπως και πέρυσι με το γκολ του Ιωαννίδη στο φινάλε με την Μαρσέιγ, πάλι 15Αύγουστο.
- Σκορ παράτασης αυτή τη στιγμή! Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων. Πρέπει να κρατήσει το «τριφύλλι»!
- ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛ! ΓΚΟΟΟΟΟΛΛ Ο ΤΕΤΕ! Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΞΑΝΑΠΑΓΩΝΕΙ ΤΟ ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ! Ο Βιλένα επέμεινε, έκλεψε την μπάλα και ο Τετέ στο 89ο λεπτό κάνει το 1-0 για τον Παναθηναϊκό! «Πάγωσαν» όλα στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα», ενώ ο Άγιαξ είχε δοκάρι ένα λεπτό νωρίτερα με τον Χοντς!
- Έξω και ο Ιωαννίδης που δεν μπορεί να παίξει παραπάνω από 75 λεπτά, δεν είναι έτοιμος. Ο Γερεμέγεφ πήρε τη θέση του. Μέσα και οι Μαξίμοβιτς - Βιλένα για να ολοκληρώσει τις αλλαγές του ο Αλόνσο. Ο Βιλένα αποδοκιμάστηκε έντονα από τους οπαδούς του Άγιαξ, πρώην παίκτης της Φέγενορντ φυσικά...
- Ο Ντραγκόφσκι κάνει μία ακόμη επέμβαση, αυτή τη φορά σε σουτ του Γκοντς (66'). Μοιάζει ανίκητος ο Πολωνός σήμερα. Τετέ και Βαγιαννίδης μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο, αντί των Τζούρισιτς και Κώτσιρα. Πολύ καλό ματς και από τους δύο, ειδικά ο Σέρβος ανέβηκε πολύ στο δεύτερο μέρος.
- Ο Παναθηναϊκός πιέζει και αγγίζει το γκολ ξανά στο 64'. Ο Τσέριν επωφελήθηκε από το γύρισμα του Μαντσίνι, ο Πάσβιρ απέκρουσε το σουτ του και μετά από σέντρα του Σλοβένου ο Μλαντένοβιτς αστόχησε με κεφαλιά εξ επαφής.
- Φτάσαμε στο 60' και βγάζει τον Άκμπο ο Φαριόλι, τον πιο επικίνδυνό του ποδοσφαιριστή. Εκτός και ο Φορμπς, ο οποίος ταλαιπώρησε τον Κώτσιρα στο πρώτο μέρος.
- «Άγαλμα» στον Ντραγκόφσκι πρέπει να κάνουν στον Παναθηναϊκό, άλλη μία σημαντική επέμβαση στο 57ο λεπτό. Ο Κένεθ Τέιλορ βγήκε μόνος του απέναντι στον Πολωνό, αλλά εκείνος τον σταμάτησε με το πόδι. Ακόμα «κολλημένοι» στο 0-0.
- Η πιο μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό έρχεται στο 56'! Ο Τζούρισιτς βγήκε τετ-α-τετ με τον Πάσβιρ, ο Ολλανδός απέκρουσε και πρόλαβε τον Ιωαννίδη και ο Μπακασέτας επιχείρησε σχεδόν από τα 40 μέτρα να τον «κρεμάσει», αφού είχε βγει από την εστία του. Ωστόσο, το σουτ πέρασε ακριβώς δίπλα από το δοκάρι!
- Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
- Ένα γκολ χρειάζεται ο Παναθηναϊκός για να στείλει το ματς στην παράταση. Ακόμη κι αν δεχθεί γκολ, το ίδιο σενάριο υφίσταται και αν βρει δύο γκολ η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο.
- Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός είδε τον Άγιαξ να πιέζει για να βρει γκολ στα τελευταία λεπτά, όμως ο Ντραγκόφσκι και το δοκάρι τον κρατάνε «όρθιο». Οι παίκτες του Αλόνσο χρειάζεται να κάνουν ό,τι και στα πρώτα 20 λεπτά, να κρατήσουν την μπάλα, να την κυκλοφορήσουν με ασφάλεια και ταχύτητα και να «τιμωρήσουν» κάθε λάθος του «Αίαντα».
- Ξανά ο Ντραγκόφσκι δηλώνει «παρών» (45')! Σπουδαία επέμβαση σε κεφαλιά του Άκπομ. Ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ δημιουργεί διαρκώς προβλήματα, εδώ πήρε την κεφαλιά από σέντρα του Χέντερσον, ο Ντραγκόφσκι εκτινάχθηκε και έδιωξε σε κόρνερ.
- Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύεται στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, ο Ντραγκόφσκι κρατάει το «μηδέν» στην άμυνα στο 44ο λεπτό. Ο Άκπομ τροφοδοτήθηκε ωραία και πλάσαρε, αλλά ο Πολωνός κίπερ απέκρουσε με το πόδι.
- Χρειάζεσαι και τύχη σε τέτοια παιχνίδια και το «τριφύλλι» την έχει στο 33ο λεπτό. Ο Άγιαξ βρήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Μπεργκχάους συνέκλινε από τα δεξιά προς τον κεντρικό άξονα και ευτυχώς το σουτ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
- Ο Ιωαννίδης σώζει τον Παναθηναϊκό στο 28'. Ο Άκπομ πήρε την κεφαλιά σε φάση διαρκείας μετά από άστοχη έξοδο του Ντραγκόφσκι και ο Έλληνας επιθετικός πρόλαβε να διώξει προτού η μπάλα περάσει την γραμμή της εστίας. Το 0-0 παραμένει ενώ συμπληρώνουμε 30 λεπτά αγώνα.
- Ο Άγιαξ έχει αρχίσει να παίρνει τα ηνία και απειλεί στο 26' με «κομπίνα» σε στημένη φάση. Ο Χέντερσον έκανε το γύρισμα με το κεφάλι, αλλά ο Σούταλο αστόχησε με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση.
- Το «τριφύλλι» έχει μπει αρκετά αποφασισμένο στο γήπεδο, δεν πρόκειται να «χαραμίσει» το πρώτο ημίχρονο όπως έγινε στο ΟΑΚΑ. Από την πρώτη στιγμή έχει πιάσει τον Άγιαξ και δεν τον αφήνει να πάρει... ανάσα. Ασφυκτικό πρέσινγκ.
- Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 8', ο Ιωαννίδης είναι πεσμένος στο χορτάρι και ζητάει πέναλτι. Ο Μαντσίνι έκλεψε την μπάλα από τον Μπάας, ο Ιωαννίδης συνεργάστηκε με τον Τζούρισιτς και ο Χάτο έκοψε τον Έλληνα φορ πριν πλασάρει. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR, «παίζεται» λέει ο VAR.
- Σέντρα στην αναμέτρηση! Καλή ανάπτυξη για τον Παναθηναϊκό με το «καλημέρα», ο Τσέριν βρέθηκε σε καλή θέση και έκανε το γύρισμα, αλλά ο Τζούρισιτς δεν μπόρεσε να πλασάρει. Επέμβαση και ο Ντραγκόφσκι σημαντική στο σουτ του Φιτζ-Τζιμ στο 3'!
- Ο Παναθηναϊκός ξέρει πως έχει πολύ δύσκολο έργο μπροστά του, ωστόσο φάνηκε και στο δεύτερο μέρος του ματς στο ΟΑΚΑ: ο Άγιαξ είναι ευάλωτος, ειδικά αν τον πιέσεις. Διαθέτει πολλούς νεαρούς παίκτες χωρίς μεγάλες «παραστάσεις» και όποια ευκαιρία βρουν οι «πράσινοι» πρέπει να την εκμεταλλευτούν.
- Αναλυτικά οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Άγιαξ (Φ. Φαριόλι): Πάσβιρ, Χάτο, Μπάας, Σούταλο, Ρεντς, Χέντερσον, Τέιλορ, Φιτζ-Τζιμ, Φορμπς, Μπέργκχαους, Άκπομ.
Παναθηναϊκός (Ν. Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Μλαντένοβιτς, Γεντβάι, Ίνγκασον, Κώτσιρας, Αράο, Τσέριν, Τζούρισιτς, Μπακασέτας, Μαντσίνι, Ιωαννίδης.
- Οι συνθέσεις των δύο ομάδων έχουν ήδη γίνει γνωστές, με τον Φώτη Ιωαννίδη να είναι πανέτοιμος και να βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης. Αυτή αποτελεί τη μοναδική αλλαγή του Ντιέγκο Αλόνσο συγκριτικά με το πρώτο ματς. Ο Σπόραρ έμεινε εκτός αποστολής τελευταία στιγμή, αφού ταλαιπωρείται με γαστρεντερίτιδα.
- Υπενθυμίζεται πως ο νικητής αυτού του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει την Πρωταθλήτρια Πολωνίας, Γιαγκελόνια Μπιαλιστόκ, στα play-off του Europa League, ενώ ο χαμένος θα παίξει με τη Λανς στα play-off του Conference League.
- Καλησπέρα σε όλους και σε όλες. Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται μπροστά σε μία τεράστια πρόκληση, αφού χρειάζεται να κάνει την υπέρβαση και να αποκλείσει τον Άγιαξ, ώστε να συνεχίσει στα play-off του Europa League και να μην παίξει «do or die» παιχνίδια με τη Λανς.
Ο Παναθηναϊκός ρίχνεται στη «μάχη» απέναντι στον Άγιαξ στο Άμστερνταμ, στον επαναληπτικό της ήττας με 1-0 από τον «Αίαντα» στο ΟΑΚΑ. Το «τριφύλλι» αναζητά την πρόκριση στα play-off του Europa League, ώστε να εξασφαλίσει την ευρωπαϊκή του παρουσία και τη φετινή χρονιά.
Το 1-0 του πρώτου παιχνιδιού δεν είναι απαγορευτικό, ωστόσο είναι δεδομένο πως η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο καλείται να κάνει μία μεγάλη υπέρβαση ώστε να αφήσει εκτός συνέχειας τον Άγιαξ. Ο Φώτης Ιωαννίδης βρίσκεται στο 100% και ξεκινά στην κορυφή της επίθεσης, με τον Τζορτζ Μπάλντοκ να αποτελεί την μοναδική ουσιαστική απουσία των «πρασίνων».