ΑΕΚ - Άρης 0-2
Πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις ο Άρης την Κυριακή (7/2) επικράτησε 2-0 της πολύ κακής ΑΕΚ στο Ο.Α.Κ.Α. στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League.
Ένα αποτέλεσμα, το οποίο ανέβασε τους Θεσσαλονικείς στη 2η θέση με 40 βαθμούς, όντας μόνοι δεύτεροι στο +2 από τους αποψινούς τους αντιπάλους και τον ΠΑΟΚ, στο +4 από τον Παναθηναϊκό αλλά και στο -15 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. «Χρυσοί» σκόρερ για τους νικητές ο Ροζ στο 29' και ο Σίλβα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς.
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης – Ραντόνια (46’ Νταντσένκο), Νεντελτσιάρου, Λάτσι, Λόπες – Σιμόες (46’ Μάνταλος), Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι (79’ Τάνκοβιτς) – Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (59’ Ολιβέιρα), Αλμπάνης (46’ Μαχαίρας).
Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα – Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ροζ, Σάκιτς – Σάσα (84’ Σάσα), Τζέγκο – Γκάμα (85’ Μπρούνο), Μπερτόγλιο (74’ Σίλβα), Γκαρσία – Μαντσίνι (67’ Μάνος).
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους έμειναν: Τσιντώτας, Τσιγκρίνσκι, Χνιντ, Μιτάι.
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους έμειναν: Σιαμπάνης, Ιωάννου, Σόουζα, Μπεναλουάν, Μήτρογλου.
Διαιτητής: Αντρίς Τρεϊμάνις
Α’ Βοηθός: Χάραλντς Γκουντερμάνις
Β' Βοηθός: Αλεκσέις Σπασιονίκοφς
4ος Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος Διαιτητής
VAR: Ρομπ Ντιεπέρινκ
Διαιτητής ΑVAR: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου
Παρατηρητής: Νικόλαος Ιωσηφόγλου.